Pěstování vějířovky k nám dorazilo až z daleké Austrálie
Pěstování vějířovky není u nás nic nového. Vějířovka (Scaevola) náleží do čeledi hvězdnicovitých. Její jméno je odvozeno od květů, jejíž korunní lístky jsou rozprostřené do půlkruhu a připomínají vějíř. Existuje asi 100-130 druhů vějířovek, které najdete především v Austrálii a Tichomoří, některé však rostou i v tropických a subtropických oblastech světa. U nás ji pěstujeme obvykle jako letničku nebo polokeř. Nejčastěji tu přitom můžete vidět její kultivary s převislými výhony. Kvete ponejvíce v odstínech modré a fialové, ale setkat se můžete i s bílými a růžovými.
Kde je ideální místo pro Vějířovku?
Vějířovka je sice poměrně přizpůsobivá, pokud se však chcete těšit z bohaté záplavy květů, musíte jí dopřát ty správné podmínky. Nejlépe se jí daří na slunných až polostinných stanovištích, kde na ni dopadá slunce 6-8 hodin denně. Zároveň však musí být chráněna před nejprudším poledním úpalem. Při výběru místa pro vějířovku si vyberte vždy takové, které je chráněno před silným větrem. To nejlepší stanoviště obvykle najdete na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně, kde ji můžete pěstovat v závěsných nádobách či truhlících umístěných na okenních parapetech, zábradlí nebo terasách.
Jak si ji vypěstovat?
Vějířovku si nejčastěji pořídíte jako sazenici v zahradnictví. Ven ji vysaďte až v druhé polovině května po zmrzlých mužích. Pěstování ze semen je sice také možné, ale musíte s ním začít v teple domova a brzy. Velmi snadnou a hojně využívanou možností množení je řízkování.Z matečné rostliny odstřihněte zdravé řízky dlouhé 10–12 cm, ponořte je do zakořeňovacího stimulátoru a nechte zakořenit. Pro výsadbu sazenic volte větší a hlubší nádoby. Do truhlíku o velikosti 50-60 cm se obvykle vejdou 3-4 rostliny.
Co vějířovka potřebuje, aby se jí u vás dařilo?
Aby se vějířovce dařilo a bohatě kvetla, potřebuje být zasazena do kvalitního dobře propustného substrátu. Pro pěstování v nádobách se nejvíce hodí substrát pro balkonové rostliny, který můžete vylepšit o kompost. Při výsadbě nezapomeňte na dno nádoby nasypat nejprve vrstvu keramzitu, který zabrání přemokření kořenů. Se zálivkou buďte opatrní. Ano, půda by sice měla být stále mírně vlhká, avšak nikdy byste ji neměli přemokřit. Zalévejte proto vějířovku pravidelně, a to hlavně v horkých letních dnech. Vždy by to mělo být až tehdy, kdy povrch substrátu mírně proschne. Voda rozhodně nesmí zůstat stát v misce pod květináčem. Aby vám květina bohatě kvetla, neobejde se ani bez pravidelného hnojení. Hodí se k tomu hnojivo pro balkonové rostliny nebo hnojivo pro surfinie s vyšším obsahem železa. V hlavní vegetační sezóně přihnojujte vějířovku až 2x týdně. Pokud si všimnete žlutých listů, může to být z důvodu nedostatku živin, nejčastěji železa.
Jak se o vějířovku správně starat?
Vějířovka je označována za poměrně nenáročnou rostlinu. Nějakou péči však přece jen potřebuje. V prvé řadě je nutné, abyste odstraňovali odkvetlé květy, což podpoří kvetení. Jestli by se vám zdálo, že i přesto kvete méně a příliš se rozrůstá, můžete provést lehký řez. Jelikož je citlivá na mráz, můžete ji pěstovat jako letničku. Pokud byste ji chtěli uchovat na příští sezonu, musíte ji zazimovat. V tom případě ji před příchodem prvních mrazů schovejte do světlé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 5-10 °C. Zálivku omezte na minimum, jen aby nevyschla. Na jaře ji pak seřízněte a přesaďte do čerstvé zeminy a uvidíte, co to s ní udělá.
Choroby a škůdci
Byť jsou vějířovky poměrně odolné rostliny, za nepříznivých podmínek je mohou postihnout některé choroby a škůdci. Jde převážně o mšice, molice, svilušky a třásněnky, jejichž přitomnost se projevuje deformacemi a žloutnutím listů, jemnými pavučinkami či stříbřitými skvrnami. Z chorob jim pak hrozí především houbové infekce nebo plíseň šedá.
Tip redakce na výsadbu vějířovky na balkon
Podle nejnovějších trendů designéři balkonových výsadeb používají vějířovku do kompozic, kde se objevují také muškáty a okrasné kopřivy a další výplňové druhy jako verbena a bacopa. Jejich snahou je vše sladit tón v tónu, tedy různé odstíny modré a fialové, nebo naopak jim jde o výrazné kontrasty, kdy do výsadby používají vějířovku oranžovou, žlutou nebo vějířovku dvouzubec.