Tyto krásné pokojovky jsou nejlepší přírodní čističky vzduchu. Stačí je umístit do vhodné místnosti, obsah škodlivin sníží až o 70 %

Aby vám vaše pokojové rostliny sloužily co nejvíce, musíte vědět, co která rostlina vyžaduje a do jaké se hodí místnosti. Takže, chcete-li se zhluboka nadechnout, pořiďte si do bytu minimálně tyto pokojové rostliny.

Těžký vzduch v interiéru vzniká uvolňováním škodlivých látek, jako jsou například formaldehydy z nábytku a koberců. Změkčovadla z PVC a kobercových podlah se dostávají do vzduchu v místnosti stejně jako trichloretylen z rozpouštědel obsažený v barvách, lacích, čisticích prostředcích a umělých hmotách. Tyto substance bývají často nebezpečné pro naše zdraví, napadají sliznice a mohou vyvolat dráždivý kašel, bolesti hlavy a alergie. Jemný prach, který v domácnosti máme, může vést k vleklým onemocněním dýchacích cest. Také příliš mnoho vydýchaného oxidu uhličitého způsobuje únavu a snižuje koncentraci

Rostliny filtrují škodlivé látky ze vzduchu

Rostliny nejen mění oxid uhličitý na kyslík, ale filtrují i škodlivé látky ze vzduchu. Některé druhy jako je dračinec, břečťan nebo zelenec dokáží odbourat i některé sloučeniny, např. formaldehyd. Speciální enzymy v listech rostliny dokáží přeměnit jedovaté látky ze vzduchu na látky neškodné, např. aminokyseliny a cukr.

Pro každou místnost v bytě máme vhodnou rostlinu čistící vzduch

Při umisťování pokojových rostlin na jednotlivá stanoviště je nutno myslet na jejich nároky, jen tak totiž ze sebe mohou dostat jen to nejlepší, protože čím vhodnější stanoviště, tím vyšší filtrační výkon rostliny. Pokud z této úměry budeme vycházet, tak rostliny náročné na světlo budou nejvyšších čistících výkonů vykonávat na okenním parapetu či v blízkosti okna.

Lopatkovec
Info ikona

Lopatkovec je nenáročná pokojová rostlina vhodná pro začátečníky.

Rostiny do ložnice

Do místnosti, kde po náročném dni musíme nabrat sílu, jsou vhodné například palmy, břečťany a tchýnin jazyk. Tchýnin jazyk je úžasný zvlhčovač vzduchu a spolu s ostatními filtruje formaldehyd. Palma se hodí především do prostornějších ložnic, protože pokud se jí v bytě daří, dorůstá do větších rozměrů.

Rostliny do obývacího pokoje a pracovny

I do těchto místností se hodí určité rostliny, lze doporučit fíkusy, zelenec či dracénu. Všechny tři zmíněné jsou ideální zvlhčovače vzduchu a filtrují širokou škálu škodlivin ve vzduchu. Zelenec je oblíbený především pro svoji nenáročnost, jen nemá rád přímé slunce.

Rostliny do koupelny

Do koupelny se hodí rostliny, které mají rády vlhko, jedná se zejména o kapradiny(nejčastěji pěstovanou kapradinou je ledviník), lopatkovec nebo třeba Aglaonemu. Kapradiny spolu s Aglaonemou umí filtrovat škodlivé látky z cigaretového kouře. Lopatkovec je velmi nenáročná rostlina, která i s malými nároky dokáže pravidelně a dlouze kvést.

Pokud nemáte žádné zkušenosti s pěstováním pokojových rostlin, pro vás, jako pro začátečníky, se hodí právě lopatkovec (Spathiphyllum) a zelenec (Chlorophytum).

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada