Srdcovka: princezna ze záhonu našich babiček. Proč ji mít na své zahradě a jak ovlivňuje pozitivně naši mysl?

Z pootevřeného okna se ozývá cvrlikání ptactva, když najednou zasáhne mé oči paprsek slunečního svitu. Je ráno. Vstupuji do zahrady s voňavou kávou v ruce, nasávám vůni jara a právě rozkvetlých jabloní. Všude kolem je rosa, která zdobí zelené listy na záhonech jako miniaturní perly, třpytí se a vzduch je náhle neuvěřitelně čerstvý.

Procházím pod stromy, kam zatím sluneční paprsky nedorazily, když najednou moji pozornost ukradne půvabná květina. Při pohledu na ni se v mysli okamžitě vracím na podobné místo, jen kromě zpěvu ptáků slyším jakoby zdálky dětský smích a podle zvuku rozeznám pobíhání trávou v gumácích. Jsem na babiččině zahrádce. Vzpomínky na bezstarostné dětské dovádění mi vdechla právě tato rostlinka.

Ta rostlinka, kterou jsem už jako malé dítě tak obdivovala a byla schopná se na ni dívat ze všech možných stran, zblízka, zdálky, prostě byla tak dokonalá! Své zahrady si často dotváříme právě tak, jak je známe z dětství. Buď uhlazené, geometrické, nebo třeba naopak rozevláté a tajemné se spoustou úkrytů. Co se rostlin týče, oblíbenost se mění stejně jako móda a spousta druhů se vrací do módy zpět. A tou je například právě tato dáma, srdcovka nádherná.

Srdcovka v polostínu pod korunou stromu
Info ikona

Kde se jí bude nejlépe dařit a proč se nezaleknout, když zmizí

Květy srdcovky nejlépe vyniknou ve stínu či polostínu, kde bude mít i potřebné vlhko. Zvládne i slunce, ale květy budou působit světlejším odstínem, nevyniknout tolik a bude vyžadovat vydatnější zálivku. Ideální je polostín, kde svítí slunce jen několik hodin denně nebo částečně.

Půdu má ráda humózní, kyprou, klidně s příměsí písku. Nesnese jíl.

Poměrně krátce po odkvětu se zatáhne zpět do země, kde přečká zimu a na jaře opět rychle vyleze ven. Je tedy dobré si pamatovat, kde je umístěná, aby při podzimní výsadbě rostlin nedošlo k jejímu poškození. Koření mělce a nemusí dobře snést přesazení.

Je to hlíznatá rostlina,vysazujeme-li přímo hlízu, umístíme ji zhruba 10 cm pod zem.

Velikost a barvy: Existuje spousta druhů srdcovek, od bílé, přes červenou, po nejznámější růžovou. Pokud nenajdete takovou, co by se vám líbila, zkuste nákup na internetu. Co se růstu týká, nejčastěji roste do šířky 50 – 60 cm a výšky 50 – 80 cm.

Srdcovka: princezna ze záhonu našich babiček. Proč ji mít na své zahradě a jak ovlivňuje pozitivně naši mysl?
Info ikona

Vsaďte na modrou, chcete-li dokonalý záhon

Srdcovka se hodí především do venkovských zahrad, ale ostudu rozhodně neudělá ani u moderních staveb. Naopak během května a června elegantně rozsvítí jinak monotónně působící záhony.

Hodí se také k řezu.

Jelikož kvete již začátkem května, někdy dokonce koncem dubna, bude jí dělat perfektního souseda například modřenec nebo jakákoliv modře kvetoucí rostlina. Spojení modré a růžové je velmi osvěžující a rozzáří nejeden tmavší kout zahrady. Poté, co modřence odkvetou a srdcovka se zatáhne, záhon ovládnou dorůstající bohyšky a kapradiny. Až do zimy tedy bude na co se dívat. Navíc na jaře vám vykouzlí úsměv na rtech při vzpomínkách na dětství a babiččiny zahrádku.

Srdcovka: princezna ze záhonu našich babiček. Proč ji mít na své zahradě a jak ovlivňuje pozitivně naši mysl?
Info ikona

Mějte se na pozoru, pokud máte malé děti!

Srdcovka je bohužel jedovatá a po jejím požití může vyvolat zvracení a trávicí potíže. V domácnosti s malými dětmi je tedy lepší zvolit oplocený nebo dětem nepřístupný záhon.

Dáma naložená ve vaně aneb the lady in the bath

Přezdívka srdcovky v anglickém jazyce zní v překladu doslova "dáma ve vaně". Pokud totiž otočíte její květ a roztáhnete srdíčko, dáma vystupuje z vany.

Tušili jste to? A má vaše babička na zahradě také srdcovku?

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada