Slunečnice roční: Oblíbená letnička už nemusí být postrachem všech alergiků. Jak ji pěstovat v zahradě i na balkoně

Jak poznat slunečnici roční, nepřehlédnutelnou letničku a symbol letní zahrady

Slunečníce roční (Helianthus annus) patří mezi květiny, které zaručeně pozná každé malé dítě, i když už dávno nemusí vypadat jenom jako tradiční květina se žlutými okvětními lístky a tmavým středem. Slunečnice roční se pěstuje jako velmi rychle rostoucí letnička, která může dosahovat až do výšky 3 m, ale může být i mnohem menší, podle zvoleného kultivaru. Vykvétá od června do září květními úbory, které většinou označujeme jako květy, ale ve skutečnosti se jedná o květenství složené z mnoha květů vedle sebe. Jazykovité, nejčastěji žluté květy jsou umístěné na okraji květenství a obrovské množství trubkovitých květů vytváří střed. Jazykovité květy jsou sterilní, nevytvářejí semena, ta se tvoří po opylení květů trubkovitých ve vnitřní části. Po opylení hmyzem, a to nejen včelami, čmeláky a motýly, dozrávají trubkovité květy v plody. Jedlá semínka plná olejů a živin jsou uložena v tvrdém a nepoživatelném pouzdru.

4 méně známé vytrvalé druhy slunečnic: rozzáří vaši zahradu záplavou zlatožlutých květů

www.nkz.cz

Slunečnice roční je jednoletá rostlina, letnička z čeledi hvězdnicovitých, která pochází z Ameriky. V 16. století byla námořníky dovezena do Evropy. V té době to však byla jen nevysoká rostlinka, oblíbená už u starých Inků. Velkokvěté a vysoké slunečnice vznikly až pečlivým výběrem a šlechtěním slunečnic. Dnes existuje neuvěřitelných asi 70 druhů slunečnic, z nichž nejznámější je právě slunečnice roční a nespočet jejich kultivarů.

Jak pěstovat slunečnici roční

  • Semena se vysévají přímo do půdy od poloviny dubna do začátku května.
  • Slunečnice vyžadují umístění na plném slunci, ale na místě chráněném před větrem.
  • Vyhovuje jim úrodná a dobře odvodněná půda s dostatkem živin.
  • Vyžadují pravidelnou zálivku, ale pozor na přemokřenou půdu.
  • Slunečnice jsou náročné na živiny, potřebují vyvážený poměr dusíku, fosforu a draslíku. Přihnojujte je asi každé 3 týdny.
  • Vyšší odrůdy často potřebují vyvázat k pevné opoře, aby nedocházelo k jejich vyvracení.

Topinambury: bezpracná úroda zaručena

www.nkz.cz

Slunečnice pro pěstitele alergiky, do zahrady i na balkon

Slunečnice obecně patří mezi rostliny, ze kterých mají alergici velký respekt, protože jejich květenství bývají plná pylu. Byla však vyšlechtěna i řada kultivarů, které pyl nevytvářejí, ale v tom případě samozřejmě ani nelákají na své květy hmyz. Takové rostliny mohou být užitečné pro zahradníky s alergií na pyl, ale i na včelí bodnutí. A v neposlední řadě jsou to i rostliny, které jsou vhodné k řezu do vázy, protože z nich pochopitelně nevypadává žádný pyl, který dokáže pošpinit ubrus pod vázou.

  • 'Buttercream F1': Půvabný kultivar s krémově žlutým, sterilním květenstvím je vhodný pro alergiky. Dorůstá do výšky jen asi 100 cm.
  • 'Claret F1': Až 2 m vysoká odrůda slunečnice se sterilními květy bez pylu.  Květenství má netradiční tmavě vínovou barvu.
  • 'Sunbuzz F1': Velmi nízká odrůda slunečnice se žlutým květenstvím, vhodná do květináčů na baloně. Zároveň ani ona nevytváří pyl.
  • 'Fantazie F1': Až 2 m vysoká slunečnice bez pylu, s květenstvím v různých odstínech žluté až bronzové barvy.

Jak osázet balkon, aby byl zalitý sluncem. Pěstujte zářivě žluté a oranžové balkonovky. Znátě těchto 8 nejkrásnějších?

www.nkz.cz

2 zajímavosti o slunečnicích

  1. Mladé slunečnice se skutečně otáčejí za sluncem. Tento jev se nazývá heliotropismus a má za úkol maximalizovat jejich schopnost fotosyntézy.
  2. Slunečnice dokážou čistit půdu kontaminovanou toxickými látkami, a také absorbují nečistoty ze vzduchu.
Tradiční i úplně nový vzhled oblíbených slunečnic
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada