Pěstování rajčat na balkoně v symbióze s dalšími rostlinami
Pěstovat rajčata, podobně, jak tomu je i s brambory, je možné v textilních květináčích. Nicméně v případě pěstování na balkoněje vhodnější použít samozavlažovací květináče. Pomohou vám totiž vykrýt ohromnou potřebu vody, jakou tyto rostliny mají. A díky tomu je potom můžete nechat na balkoně bez obav i ve chvíli, kdy pár dní nebudete doma.
Jaký samozavlažovací květináč zvolit?
Rajčata mají ráda u kořenů teplo, a proto se vyplatí, když je budete pěstovat v květináčích, i když máte třeba záhony. Minimální velikost květináče pro pěstování rajčat je přibližně 20l. Když však rajčatům dopřejete 30l nádoby, budou ještě šťastnější. Ovšem největší použijte 40-45litrové, pak už to nemá smysl. Pokud vám balkon dovolí, abyste si vypěstovali 2 m vysokou rostlinu, proč ne. Existují dokonce i takové samozavlažovací květináče, do nichž můžete zasunout tyčku k vyvázání rajčete. Sázení keříčkových rajčat je ale jednodušší.
Jaká rajčata pěstovat na balkoně?
Pěstování keříčkových rajčat je jednodušší a většinou jsou pro svou kompaktní velikost pro pěstování na balkoně mnohem lepší. Vyzkoušejte například odrůdu Bajaja, jež je ideální pro balkonové pěstování. Obecně ale platí, že pro balkonové pěstování se používají obvykle ty odrůdy, které se okamžitě konzumují. Jde tedy především o salátová nebo koktejlová rajčata, ale pravdou je, že dnes již seženete i keříková masitá rajčata nebo dokonce rajčata, která se hodí do omáček.
A jak pěstovat rajčata na balkoně?
Aby se vám při sázení rajčat lépe pracovalo s půdou, doporučujeme využít přesazovací podložku, kterou můžete dále používat také k přesazování kytek na balkoně či pokojovek. Víte, že k pěstování rajčat na balkoně můžete použít i recyklovaný substrát? Rajčata totiž můžete pěstovat až 4 roky po sobě v již používané půdě. Jen ji tedy musíte každý rok před výsadbou nových rajčat obohatit o živiny. K oživení substrátu je dobré použít mykorhizní houby. Ty vám pomohou nastartovat bakterie v půdě a využít živiny, které ještě v substrátu jsou.
Symbiózní pěstování rajčete v květináči
Před výsadbou rajčete naplňte květináč oživeným substrátem bez drenáže, protože ji nepotřebuje. Naopak rajče potřebuje, aby prokořenilo až na dno a aby fungovalo vzlínání, což by s drenáží šlo daleko hůře. Rajče potom zasaďte doprostřed květináče. Aby se rajčeti vskutku dařilo, přidejte k němu také podpůrné rostliny. Rajče si třeba skvěle rozumí s bazalkou stejně, jako si bazalka rozumí i s okurkou a zároveň si spolu všichni rozumí i v kuchyni. V květináči bazalka funguje jako ochrana proti houbovým chorobám. Kromě bazalky pak doporučujeme do květináče zasadit také afrikán, protože jde o skvělou víceúčelovou rostlinu, která přiláká opylovače a zároveň odradí mšice. Svými kořeny dezinfikuje půdu, takže tím během pěstování jedné plodiny zároveň pečujete i o půdu pro další roky. V konečném výsledku tak budete mít v jednom květináči zasazeno 5 rostlin, které si budou nejen rozumět, ale také vzájemně pomáhat.