Česnek zlatožlutý: Jeden z nejkrásnějších okrasných česneků je atraktivní i po odkvětu. Jak jej pěstovat?

Jak vypadá a odkud pochází česnek zlatožlutý?

Česnek zlatožlutý (Allium moly) jeden z mnoha okrasných česneků, které se pěstují na našich zahradách, vyrůstá jako vytrvalá rostlina z podzemní cibule, která má kulatý tvar a je pouhé 1-2 cm velká s bílým, tenkým obalem. Přisedlé, dlouze kopinaté listy měří až 30 cm a bývají jen 2-3 cm široké. Česnek zlatožlutý kvete poměrně dlouho od května do začátku července a květenství nese 20-30 cm dlouhá, bezlistá lodyha. Jednotlivé žluté květy jsou uspořádané v rozvolněném, polokulovitém a plochém lichookolíku, podepřeném krátkým toulcem. Po opylení hmyzem, který se na česnek ve velkém slétá, se vyvíjejí tobolky plné semen.

Okrasné česneky oživí každou jarní zahradu i balkon: vysaďte si těchto 7 nejkrásnějších

www.nkz.cz

Česnek zlatožlutý náleží do čeledi liliovitých a pochází z jihozápadních částí Evropy, z jihovýchodu Španělska a jihozápadu Francie, ale také ze severu Afriky, z Maroka a Alžírska. Občas je možné tento druh česneku potkat i v naší volné přírodě, ale nejedná se o původní středoevropský druh, jsou to pouze rostliny, které díky snadnému množení samovýsevem unikly ze zahrad.

Jak pěstovat česnek zlatožlutý?

Česnek zlatožlutý, jednoho z nejodolnějších zástupců okrasných česneků, můžete pěstovat jako součást trvalkového záhonu nejlépe na jeho okrajích, aby měl dostatek světla. Výborně se díky nevelké výšce hodí i pro pěstování na skalce. Ani v truhlíku nebo větším květináči na balkoně nebude tomuto česneku nic chybět.

  • Cibulky česneku zlatožlutého se vysazují na odplevelená, čistá místa v záhonech na podzim od září do října. Pokud však cibulky získáte až na jaře, nic se neděje, klidně je do půdy vysaďte. První rok pokvetou sice později, než je pro ně obvyklé, ale v dalším roce už si čas kvetení srovnají.
  • Cibulky se vysazují do hloubky asi 10 cm s rozestupem asi 10-12 cm.
  • Česnek zlatožlutý upřednostňuje lehkou a kyprou půdu plnou výživného humusu.
  • Preferuje polostinné stanoviště, ale pěkně pokvete i na slunci.
  • Půda by měla být vlhčí, ale ne vysloveně mokrá, pak by docházelo k zahnívání cibulek.
  • Cibulky zlatožlutého česneku se po odkvětu ponechávají v půdě, kde rostou na stejném místě a vydatně se množí několik let.
  • Běžně česnek zlazožlutý nevyžaduje žádné velké hnojení, stačí jen jednou ročně v jarním období.
  • Česnek zlatožlutý je plně mrazuvzdorný až do -26 °C.

Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč byste ho měli pěstovat?

www.nkz.cz

Proč se odkvetlá květenství nechávají na rostlinách?

  1. V první řadě je škoda odstřihávat odkvetlá květenství nejen česneku zlatožlutého, ale všech druhů okrasných česneků, protože i po odkvětu a zaschnutí vypadají krásně a ponechávají si svůj původní tvar.
  2. Česnek zlatožlutý se také velmi ochotně množí samovýsevem, proto je žádoucí nechat semena dozrát.
  3. V neposlední řadě bývají i suchá květenství často navštěvována ptáky, kteří v nich hledají chutná semena. Suchá květenství proto odstřihujte vždy až další rok v předjaří.
Česnek zlatožlutý rozzáří každou zahradu

Zdroj:   botany.cz; narcisy.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada