Jak vypadá a odkud pochází černucha damašská
Černucha damašská (Nigella damascena) patří k nejzajímavějším letničkám, kterým to sluší jak ve venkovských romantických zahrádkách, tak v moderních městských zahradách. Dorůstá do výšky 20-40 cm a vytváří vzpřímené, někdy i mírně větvené lysé lodyhy a 2-3x zpeřené, bohatě členěné a jemně čárkovité listy, které odspoda zasychají. Na vrcholu lodyhy vykvétají půvabné, jemné květy v pastelových odstínech modré a růžové nebo i bílé barvy. Zajímavým a velmi dekorativním prvkem jsou nitkovité listeny těsně pod květem, které vytvářejí bohatý zelený závoj pro každý jednotlivý květ. Po opylení se vytváří nápadné měchýřky. Černucha damašská náleží do čeledi pryskyřníkovitých a pochází z východních oblastí kolem Středozemního moře.
Jak a kdy vysévat černuchu damašskou
Černucha damašská se pěstuje výhradně z přímého výsevu, protože má dlouhý kůlový kořen, kvůli kterému jen velmi špatně snáší přesazování. Rostliny většinou buď rovnou uhynou, nebo se u nich na dlouhou dobu zastaví vývoj a jsou jen slabé a neduživé.
- Černucha damašská se vysévá v poměrně dlouhém časovém úseku, nejčastěji od března do poloviny května, ale klidně i v červnu, protože se jedná o velmi rychle se vyvíjející letničku, která vykvétá už za 8-9 týdnů po výsevu.
- Černuchu damašskou můžete vysévat dokonce i na podzim, semena přezimují v zemi a na jaře z nich vyrostou nové rostlinky.
- Vzhledem k tomu, že semenům nevadí chlad, patří černucha damašská také k letničkám, které se po záhonech spolehlivě šíří samovýsevem.
Jak pěstovat černuchu damašskou
- Černucha damašská se nejlépe pěstuje ve výživné, kypré, a především dobře propustné půdě.
- Černucha se může pěstovat v půdě suché, ale nesnáší půdu přemokřenou. Ve vlhku se jí nedaří.
- Vyžaduje umístění na slunci nebo jen v mírném polostínu.
- Na záhonech černuchy krásně doplňují s máky, nižšími krásenkami nebo se stračkami.
Kdy sklízet měchýřky černuchy pro zimní dekorace
Černucha damašská se velmi často pěstuje pro velmi zajímavé a dekorativní plody, měchýřky, které jsou uspořádané do nápadného souplodí, plného drobných semínek. Křehké měchýřky zůstávají pěkně nafouklé i po zaschnutí. Sklízet by se měly ještě před dozráním, aby si ponechaly zajímavě narůžovělou barvu a pevný tvar.
Zdroj: ireceptar.cz; kvetenacz.cz