Půvabný balkon či terasa rozzářené záplavou květů i ve stínu!

Méně je někdy více

Jestliže čekáte klasiku jako begonie či fuchsie, nebojte, připravili jsme si pro vás několik tipů, jak svůj balkon nebo okna rozzářit i bez nich. Ale neubírejme jim ihned jejich zaslouženou slávu.

Okouzlující truhlík vytvoříte snadno za použití několika sazenic begonií. Existují v tolika barevných variantách, že nebudete vědět, kterou vybrat. Ať už zasadíte všechny jedné barvy nebo zvolíte kombinaci více barev, úspěch je zaručen. O varianty fuchsií taktéž není nouze. Budou se hodit spíše do závěsných květináčů nebo pro kombinaci do truhlíků.

Všude není třeba barev, vsaďte na luxus a eleganci

Obzvlášť působivě vypadají truhlíky, které říkají „jsem krásný, ale nemusím se chlubit“. Zasaďte mezi kvetoucí rostlinky takovou, která nekvete nebo jsou její kvítky drobné a nenápadné, jako například převislýpopenec. V polostínu se bude dařit i povíjnici batátové. Takový truhlík navíc vypadá velmi svěže i v době, kdy ostatní květiny teprve nakvétají nebo naopak odkvétají.

 

Nenáročné parťačky, co zaručeně rozzáří vaše oko, pohladí po duši a pokvetou až do zimy

Chcete-li truhlík plný květů zářivých barev, navíc ve stínu severní strany kůlny či balkonu, rozhodně sáhněte po lobelce a begonii. Tyto dvě krásky jsou nádherné samozřejmě i samostatně, pokud ale spojíte modrou lobelku například s růžovou, žlutou nebo červenou begonií, věřte, že každá návštěva vysloví „páni“!

Při výběru lobelek se zaměřte na to, zda jsou převislé nebo vzpřímeně rostoucí. Volba je čistě na vás, krásné budou obě. A není modrá jako modrá. Některé mají výraznou jasnou tmavou modrou, jiné mají odstín spíše do fialova, až do světlé levandulové barvy. Čím modřejší a výraznější odstín, tím jasnější truhlík bude.

Výhodou je, že neúnavně pokvetou až do prvních mrazíků. Díky stínu nebudou potřebovat častou zálivku. Lobelky zvládnou i sušší půdu, ale begonie není dobré nechat vyschnout, proto na zalévání nezapomínáme.

Ušetřete, nekupujte rostliny jen na sezonu a zaplňte prázdný kout květinovým stojanem

Výběr letniček do stínu není tak široký jako těch na slunce, a tak si můžete pomoci i trvalkami. Truhlíky můžete osadit hostami, dlužichami, či kapradím, jen je třeba hlídat zálivku, aby zemina nevyschla. V tomto případě je lepší využít samostatných květináčů nebo do truhlíků kombinovat pouze s dalšími trvalkami, aby při výměně letniček po sezoně nedošlo ke zbytečnému poškození kořenů.

Skvěle se budou vyjímat na jednoduchém stojanu o třech policích, který je dnes běžně k dostání v mnoha formách a velikostech, nebo přímo na květinovém stojanu. Lze na ně umístit jednotlivé květináče a kombinovat květiny i zrovna podle nálady. Z tmavého koutu vytvoříte snadno nádhernou scenérii kombinací květináčků zelených bohyšek a barevných letniček. Navíc, bohyšky kvetou nejlépe právě ve stínu a jejich květy jsou božské!

S letničkami je možné kombinovat i medvědí česnek, který navíc využijete i v kuchyni.

Na stinných balkonech v květináčích můžete dále pěstovat velkolisté hortenzie, přenádherně vypadají již několikaleté, v obřích kameninových nádobách. V květináči hortenzie neporoste tak rychle, roky tedy může zdobit i menší balkon, ale vždy po pár letech je namístě ji přesadit do větší nádoby.

Co ještě můžete dát na balkon do stínu?

Stínem na balkoně nebo vedle stromu v květináči nepohrdnou ani následující rostlinky.

Netýkavka neboli balzamína, krásná, v různě barevných odstínech, nesnáší přemokření.

Bakopa – romantická převislá letnička, vhodná na slunce a polostín, ale zvládne i stín, kde může kvést méně. Ozvláštní, ozelení a doplní truhlíky. Skvěle vypadá i samostatně v závěsném květináči.

Vůbec se také nemusíte bát břečťanu či barvínků. Využijete je hlavně na doplnění, barvínek navíc během jara a léta pokvete fialovými květy. Jedná se o trvalky a poslouží i další roky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada