Pusťte zvonky do zahrady: pro každé místo najdete vhodný druh nebo odrůdu

Stěží objevíte trvalku, která by se bílým, modrým nebo růžovým zvonkům (Campanula) vyrovnala půvabem a veselostí. Zvonky však potěší nejen jemným vzezřením a křehkostí, jsou také pozoruhodně odolné a nenáročné na péči.  

Zvonek širokolistý (Campanula latifolia)
Info ikona

Bílé nebo fialovomodré květy zvonku širokolistého (Campanula latifolia)  svítí i na stinných místech. V závislosti na odrůdě dorůstají rostliny výšky 80 až 150 cm. 

Foto: Shutterstock

Zvonky, které prospívají na slunci a v polostínu 

V klasických venkovských zahrádkách a také v přírodních zahradách je vítaným hostem světlomilný zvonek broskvolistý (C. persicifolia). Jeho velké, bílé nebo světle až sytě modré květy jsou sdruženy do vzdušných hroznů. Když jsou vtroušeny mezi růže, stračky a náprstníky, dodají každému záhonu romantický ráz. Tento středně vysoký druh se v zahradě snadno šíří, a to výběžky i semeny; nekontrolované rozrůstání u něj však nehrozí. 

Zvonek klubkatý (C. glomerata) je oblíben pro svá charakteristická květenství: bílé nebo fialové zvonečky jsou nahloučeny na vrcholku lodyhy. Podobně jako zvonek broskvolistý i zvonek klubkatý snese krátkodobé sucho. Prospívá na slunných až polostinných místech v propustné humózní půdě. 

Zvonek bělokvětý (C. lactiflora) dosahuje výšky až 80–150 cm a rozrůstá se do širokých trsů. Od června do srpna vytváří bezpočet široce zvonkovitých květů. Kromě bíle a fialově kvetoucích odrůd doplňují barevnou paletu růžové odrůdy, jako ’Loddon Anne’. Zvonku bělokvětému se nejlépe daří v polostínu. V humózní, mírně vlhké půdě bude však prospívat i na slunci. Zvlášť elegantně vypadá v kombinaci se středně vysokými keřovými růžemi. 

Zvonek vhodný do stínu pod stromy nebo keři

Do stínu pod stromy a keři vnášejí světlo a barvu bílé a fialovomodré zvonky širokolisté (C. latifolia). Vhodným doprovodem jsou pro ně udatna lesní, kakosty nebo oměje. Štíhlé laty květů zvonků širokolistých také půvabně kontrastují s bohyškami nebo kapradinami. Čím slunnější stanoviště, tím vlhčí by měla být půda. 

Dlouhodobě kvetoucí polštářovité zvonky do skalek 

Dlouhodobě kvetoucí polštářovité zvonky vytvářejí nízké koberce bílých, modrých, růžových nebo fialových květů. S neúživnou půdou nebo krátkodobým suchem se odolné miniaturní zvonky bez problémů vyrovnají. Zvonek maličký (C. cochleariifolia) a zvonek karpatský (C. carpatica) zdobí skalky od května do září. Zvonek balkánský (C. poscharskyana) elegantně rozprostírá koberce svých květů přes okraje záhonů a výstupky zdí. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada