Připravte trávník na zimu, aby byl příští sezónu zdravý. Mimo jiné je důležité přestat včas se sečením

Co s trávníkem před zimou?

Podzim je klíčovým obdobím pro přípravu trávníku na zimu, takže pokud si na této zeleni po celý rok zakládáte, nepolevujte ani nyní. Je totiž důležité, aby trávník byl dobře připravený na zimu, a vědět, čeho se nyní vyvarovat.

1. Poslední sečení trávníku

S příchodem podzimu je důležité, přizpůsobit frekvenci a výšku sečení trávníku. V říjnu, kdy teploty začínají klesat, byste měli postupně snižovat výšku sečení trávníku, aby trávník nebyl příliš dlouhý, ani příliš krátký. Ideální výška trávníku na podzim je kolem 4–5 cm. Poslední sečení provádějte těsně před příchodem prvních mrazíků, což obvykle bývá na konci října nebo začátkem listopadu.

Jak se starat o trávník v zimě: vyvarujte se těchto 3 nešvarů, jinak budete hořce litovat

www.nkz.cz

2. Vertikutace a provzdušnění

Vertikutace je pro trávník velmi zásadní a měli byste ji provádět minimálně jednou do roka, většinou na jaře. Nicméně, u některých trávníků se vyplatí, provést ji také na podzim, díky ní se odstraní mech i staré odumřelé listy trav a trávník bude moci „dýchat“. Máte-li trávník hodně hustý, někdy se ihned po vertikutaci vyplatí ještě provzdušnění neboli aerifikace, která se provádí mechanizací aerifikátorem a při které se do trávníku dodává křemičitý písek. Díky tomu se pak zlepší přístup pro vodu, vzduch či živiny a trávník dobře zregeneruje.

Na podzim trávník nutně potřebuje vaši péči: 4 kroky ke krásnému a odolnému trávníku

www.nkz.cz

3. Poslední hnojení trávníku

Podzimní hnojení trávníku je klíčovým faktorem, který rozhoduje o tom, jak trávník přežije zimu. Teď na podzim používejte hnojiva s vyšším obsahem draslíku, který zpevňuje pletiva a zvyšuje odolnost trávníku vůči nepříznivým podmínkám, co brzy nastanou. S přihnojením trávníku skončete koncem října, později již nehnojte. Máte-li v trávníku stále mech, aplikujte vápnitý dolomit, který upraví pH, díky čemuž se mu v trávníku přestane líbit.

Jak a kdy se vyplatí založit trávník pokládkou koberce: vyzkoušet můžete i sendvičový způsob

www.nkz.cz

4. Zálivka trávníku

Podzim bývá obvykle vlhčí období, a z toho důvodu není nutné trávník zavlažovat tak často jako v sezóně. Naopak, jelikož je vlhko, může se stát, že bude trávník přemokřený, a kvůli tomu uhnívají kořeny, načež začne trávník žloutnout. Takže trávník nyní zavlažujte jen ve chvíli, kdy je to potřeba, hlavně je-li sucho. Opatrní buďte především u travních koberců, ty bývají na přebytek vody v půdě velmi háklivé.

Podzimní trávník: připravte ho na zimu tak, aby nevymrznul a odolal plísním

www.nkz.cz

5. Očista trávníku

Před příchodem zimy musíte trávník zbavit všech nečistot, v našem případě to nejspíše bude spadané listí. To na trávníku nesmí zůstat, protože blokuje přístup světla a vzduchu, a to může mít za důsledek odumírání trávy a šíření plísní. Spadané listí odstraňujte buď hráběmi, nebo pomocí sekačky s funkcí mulčování. Přes zimu, jakmile trávník zmrzne, na něj nevstupujte. Došlo by totiž k polámání trávy a jejího následného odumření.

Škůdce může za žloutnutí borovic i jejich úhyn. Ochraňte proto během podzimu své jehličnany

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada