Proč žloutnou borovice a další jehličnany?
U jehličnatých dřevin si stále neuvědomujeme, že i ony mohou mít nějaké škůdce, respektive, když nějakého škůdce na jehličnanech zjistíme, většinou bývá na záchranné kroky pozdě. Pokud nám u borovic žloutne a usychá jehličí, které navíc opadává, většinou tento symptom přičítáme suchu. Začneme ji tedy více zalévat a různě přilepšovat přídavkem živin, ale borovice žloutne a chřadne dál. Na vině totiž vůbec nemusí být sucho, ale její velmi častý škůdce se zajímavým názvem hřebenule ryšavá. Jakmile hřebenuli na borovici zjistíte, bývá většinou pozdě. Z toho důvodu se vyplatí preventivní opatření, která vás nic nestojí.
Jak hřebenule borovici škodí?
Hřebenule ryšavá je vážným škůdcem borovice. Je to vlastně taková vosička, která naklade vajíčka, z nichž se na jaře líhnou housenice a začnou ožírat jehlice borovic, hlavně loňské výhony, až zbudou jen holé výhony. Dospělé housenice se pak kuklí na výhonech a také v hrabance pod stromy.
Hřebenule má v teplejších oblastech jednu generaci, ale i ta postačí k tomu, aby zcela zdecimovala tyto krásné jehličnany. Hřebenule ryšavá nejčastěji napadá borovici lesní, borovici kleč a borovici černou.
Kdy začíná hřebenule útočit?
To, že na vaší borovici úřaduje právě hřebenule poznáte většinou během června až července, kdy se začnou objevovat nažloutlé jehlice a jejich nadměrný opad. Během září se na borovicích objevují dospělé vosičky, které kladou vajíčka na jehlice a ta na nich přezimují až do jara. Stejně dobře, jako přezimují vajíčka na jehlicích, mohou v půdě přezimovat i larvy v kokonu.
Housenici prozradí zadeček
Kromě toho, že borovice bude prosychat, žloutnout a opadávat jí jehličí, lze housenici dobře poznat. Jakmile totiž vyrušíte jednu, začnou všechny ostatní, které se nachází kdekoliv na stromě, naráz prudce kmitat zadečkem a padat k zemi.
Jak borovici před hřebenulí preventivně chránit?
Nejprve bychom měli případné útoky škůdců řešit preventivně. V tomto případě to znamená, že pokud jste na vaší borovici zaznamenali nápadné usychání a opad jehlic a nebylo to suchem, shrabte veškerou hrabanku pod stromem, kde mohou larvy přezimovat. Pečlivě zkontrolujte i samotné jehlice.
Když to nejde po dobrém...
Jakmile víme, že nám na borovici hřebenule řádí, nejjednodušším způsobem, jak se jí zbavit, je aplikace vhodných přípravků. Dobře funguje insekticid Mospilan, Careo nebo je možné aplikovat postřik čistě přírodní, který obsahuje dravou bakterii Bacilus thuringiensis s názvem Lepinox. Právě Lepinox byste měli mít každým rokem v zásobě kvůli případnému napadení buxusu zavíječem zimostrázovým, na kterého tento přípravek s bakterií spolehlivě působí.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.