Přehled škůdců, kteří ničí vaše pokojovky: Jak poznat a zlikvidovat svilušky, třásněnky či červce

Škůdci rostlin, kteří pijí krev našim pokojovkám

Škůdci rostlin včetně těch pokojových jsou odolní a je obvykle s nimi obtížné bojovat. Mají rádi teplé a suché prostředí bytů a i když jsou nezvanými hosty, jednou za čas se prostě objeví. A pokud rychle nezasáhneme, jsou schopni nám zlikvidovat nejednu kytku. Proč je likvidují? Je to jednoduché, vidí v nich svou potravu. Nemají sice striktně vymezenou sezónu, ale nejčastěji si na ně troufnou ve chvílích, když se jim zrovna nedaří. Typicky je to v zimě, kdy je vzduch suchý, což svědčí třeba sviluškám. Objevit se mohou ale i v létě. Aby vaše pokojovky škůdcům nepadly za oběť, je důležité je nejenže pravidelně kontrolovat, ale zásadní je rovněž i prevence. 

 

Jaká je prevence škůdců na pokojových rostlinách? 

Základem je zdravá, silná rostlina, která přežije dobře zimu. A to je právě v našich podmínkách, zejména v běžných bytech, problém,” říká Jan Kazda, odborník na rostlinolékařství. Podle něj si můžeme rostliny rozdělit na 2 skupiny: jsou to rostliny, které se u nás pěstují nejčastěji, ty pochází obvykle ze subtropických oblastí, například od Středozemního moře. Tyto rostliny potřebují během zimy, kdy je u nás krátký den a chladno, teplotu 12-15 °C a k tomu přiměřeně malou zálivku. V případě rostlin, které jsou v interiéru po celý rok, to jsou obvykle rostliny, které pochází z tropických oblastí různých kontinentů. Ty potom potřebují teplo i v zimě. Janu Kazdovi se osvědčilo v tomto období rostliny osvětlovat LED žárovkami. Používá k tomu teplé LED světlo o síle 10-15 W, kterou nastaví tak, aby svítila zhruba od 16 do 21 hodin. 

 

Nejčastější choroby pokojových rostlin: jak je rozpoznat a úspěšně léčit?

www.nkz.cz

Jak se škůdci na rostlinách objeví? 

Buď si je přineseme ze zahrádky, ale nejčastěji si je koupíme.”, říká rostlinolékař Kazda. A tak pokud máte zvlášť pěknou sbírku rostlin, nebo pěkně zařízenou zimní zahraduJan Kazda doporučuje dát takovou nově pořízenou rostlinu na 14 dní do jakési karantény. „Nejprve si ji po přinesení domů dobře prohlédněte a teprve až zdravou rostlinu po uplynutí karantény přiřaďte k ostatním," doporučuje.  

 

Dá se říct, které druhy škůdců napadají které druhy pokojových rostlin? 

V podstatě se dá říct, že všechny druhy škůdců napadají všechny druhy rostlin. Je však možné najít drobné rozdíly. Většinou na jemnějších listech se vyskytují svilušky. Na listech tužších, voskovitých, můžeme najít poškození od třásněnek. Na orchidejích se pak typicky vyskytuje hodně červců. 

 

Škůdci pokojových rostlin: Jak odhalit a zlikvidovat 4 nejčastější druhy

www.nkz.cz

Co je zač ta sviluška 

Sviluška je tak malý roztoč, že ho nemusíte vidět pouhým okem a na jeho odhalení si musíte vzít lupu. Tito malí pavoukovci se živí spodní stranou listů, z nichž vysávají šťávu z listu a v místě, kde se krmí, se na horní straně listu objevuje mnoho malých, nažloutlých skvrn. Postupem času se napadené listy zbarví do žluta až šeda a začnou opadávat. Lze je snadno identifikovat podle jemné pavučiny v místě krmení. 

 

Co jsou třásněnky 

Třásněnky jsou poměrně hodně pohyblivé a právě pro ni je zase tak často nevidíme. Ale příznaky jsou naprosto typické, protože způsobují takové sání až požerky na listech, které jsou potom znetvořené. Dávají přednost velkým a poměrně tenkým listům

 

Co jsou červci

Červcu jsou podle Jana Kazdy ti nejnebezpečnější škůdci, které můžeme najít na pokojových rostlinách. Vytvářejí bělavé chuchvalce, kde najdete několik jedinců, kteří sají a velmi intenzivně poškozují rostlinu. 

 

Smutnice: Jak zlikvidovat nebezpečného škůdce na pokojových rostlinách? Jednejte ihned, než vám zničí květiny!

www.nkz.cz

Co nejlépe zabírá na pokojové škůdce? 

Škůdců je mnoho, stejně, jako je mnoho i různých prostředků na ně. Janu Kazdovi se však nejlépe osvědčily prostředky, které obsahují oleje. Jde třeba o postřiky s řepkovým olejem, který škůdce ve své podstatě zadusí. Zásadou však je, že rostlina musí být roztokem ošetřena celá, tedy i ze spodní strany listů a důkladně. Roztok by měl z rostliny i mírně stékat.  

Nevíte, jak mohou škůdci pokojových rostlin vypadat? Podívejte se do naší galerie.

 

Galerie škůdců pokojovek
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada