Pomozte pokojovým rostlinám v zimě ušetřit energii: nedostatek světla je oslabuje a mohou i odumřít

Při vytváření menšího množství energie v zimě je tedy nutné snížit rostlinám jejich energetickou spotřebu. V opačné případě budou čerpat sílu ze svých zásob, což je oslabí, začnou žloutnout a v nejhorším případě mohou i odumřít. 

Snižte pokojovým rostlinám teplotu i objem zálivky

Jak se však snižuje energetická spotřeba rostlin? Je to snadné: stačí snížit teplotu prostředí (na zhruba 15 °C), v němž rostliny rostou, snížit objem zálivky a vynechat hnojení. Rostlinám tak zpomalíte růst, a tím i výdej energie. Čas intenzivního zalévání a hnojení nastane zase až na jaře. 

Více světla zajistíte rostlinám v zimě přisvětlováním 

Zároveň se snažte pokojovým rostlinám dodat co nejvíce světla. Ideální je parapet u čistého okna. I tak mohou některé druhy rostlin trpět nedostatkem osvětlení, zvláště za mlhavého nebo oblačného počasí. Ke slovu se pak hlásí umělé přisvětlování

Nejvhodnějším zdrojem umělého světla pro rostliny je přitom LED osvětlení. Je nenáročné na prostor i instalaci, nevydává teplo (takže může být blízko rostlin), má nízkou spotřebu elektřiny, dlouhou životnost a jeho cena spíše klesá. Setkat se můžete s LED žárovkami, LED panely, LED reflektory nebo LED páskami. 

Rostliny s pestrými listy a květy potřebují více světla

LED osvětlení s plným spektrem navíc poskytne rostlinám všechny potřebné vlnové délky (např. pro růst stonků je vhodné trochu jiné světlo než pro růst listů). A aby mělo přisvětlování patřičný účinek je praktické ho ovládat pomocí časového nebo soumrakového spínače

Přisvětlování by se mělo ale vždy odvíjet od konkrétních druhů rostlin. Některé mají na světlo vysoké nároky, jiné jen střední nebo nízké. Záleží i na pestrosti listů a případném kvetení rostlin, kdy je potřeba světla větší. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada