Osázení hrobu na slunci i ve stínu: vyberte ty nejkrásnější rostliny, které prokážou obrovskou službu a ušetří peníze

Jak vybrat rostliny podle umístění hrobu

V případě, že nestíháte pravidelně navštěvovat hřbitov, abyste se zde starali o rodinný hrob, musíte být chytří a vysadit tam takové druhy rostlin, které to tam zvládnou i bez vás. Na hřbitovech je problémů s rostlinami hned několik, často to bývá nevhodné umístění hrobu, ať již na plném slunci, nebo v úplném stínu. Pokud máte hrob ve stínu, dalším problémem je všudypřítomný mech, kterému se zde obzvlášť daří. Největší paseku dokáže mech udělat hlavně na různých kamíncích a drtích, které pokryje a díky tomu je pak kamínek nevzhledný. Potíže bývají i s údržbou, protože ne vždy se o hřbitovy údržba dobře stará, neseče tak často, jak by se mělo, neřeší výpadky vody, takže nemůžete zalévat atd. Takže, už z toho důvodu, abyste neutráceli zbytečně peníze za rostliny, které na hrobě zkrátka nevydrží, vsaďte na jistotu.

Na řezané květiny z květinářství zapomeňte

Je-li to možné, zkuste se vyvarovat řezaných květin. Samozřejmě, květiny ve váze velmi dobře vypadají a působí to lépe, než nějaké umělé či v květináči. Ale, květiny zakoupené v květinářství se hodí spíše do vázy do vašeho bytu, ne do vázy na hrob. Zde zkrátka je jejich životnost velmi krátká a vy tak utrácíte peníze. Pokud ale opravdu chcete dát živé květiny do vázy na náhrobní desku, ustřihněte nějaké květiny na své zahradě. Trvalky totiž bývají odolnější. Důležité je, abyste zajistili dobrou stabilitu vázy, která by se mohla převrhnout i při malém větříku, rostlina pak nemá vodu, která vyteče a rychle odumře. Stabilitu vázy zajistíte i tak, že do ní dáte nějaký kámen.

Jaké rostliny zasadit na hrob na plném slunci

Máte-li hrob na plném slunci, musíte podle toho zvolit i dané rostliny. Počítejte s tím, že se musí jednat o druhy, které jsou suchomilné, nejlépe s dužnatými listy a zvládnou období dlouhotrvajícího sucha. Většinou to bývají druhy, které se vysazují na střešní zahrady nebo do štěrkových zahrad. Velmi odolným druhem je mateřídouška, která vytváří krásné husté koberce s drobnými růžovými květy nebo mochnička, s krásnými žlutými květy. Na extrémně suchá místa pak určitě vysaďte rozchodníky, netřesky a lomikameny. Zálivka těchto rostlin je důležitá hlavně pár dnů po výsadbě, poté jim postačí to, co spadne v podobě deště.

Jaké rostliny zasadit na hrob v plném stínu

Druhým extrémem bývá plný stín. Osázení takového místa si už žádá specifické druhy, kterým takové podmínky vyhovují. Bývá zde chladněji, vlhko a často se zde rozrůstá již zmíněný mech. Z toho důvodu jsou vhodné druhy, které se dobře rozrůstají a dokážou vytvořit souvislý, zelený povrch, kde třešničkou bývá ještě nějaký květ. Do stínu můžete bez obav vysadit bergénie,tlustonitník (Pachysandra sp.) a hostu. Je-li to mírný stín, dobře zde porostou zběhovce a škornice, které navíc také krásně kvetou.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada