Zapomeňte letos na muškáty: více okouzlíte kolemjdoucí třeba stříbrným deštěm nebo aztéckým břečťanem

Doplňkovou zeleň můžete pěstovat v truhlících buď samostatně, ale mnohem zajímavějšího kontrastu docílíme, pěstujeme-li ji společně s nějakou kvetoucí balkonovkou. Najdeme mezi nimi jak letničky, tak trvalky, které naleznou uplatnění také na záhonu či skalce.

Penízkovec se hodí i do skalky

Vrbina penízková neboli penízkovec (Lysimachia nummularia) je plazivá až převislá trvalka se žlutozelenými listy a žlutými květy. Poroste všude a kvete od června do září. Vysadíte-li ji do truhlíku společně s některou kvetoucí balkonovkou, například surfinií, docílíte dokonalého barevného kontrastu. Hodí se také do skalky a do záhonů, kde vytvoří nepropustný koberec listů.

Vrbina penízková
Info ikona

Stříbrný vodopád na vašem balkoně: sázka na jistotu

Stříbrný déšť (Dichondra argentea) je převislá letnička s kulatými, plstnatými listy stříbrošedé barvy. Stříbrný déšť je sázka na jistotu a lze ho pěstovat buď samostatně, nebo v kombinaci s jinými, kvetoucími letničkami. Stříbřitá barva listů dokáže zvýraznit květy vzpřímených muškátů, kterým přidá i žádoucí délku. Roste poměrně rychle, takže občas mu musíte dát najevo, kdo je zde pánem.

Nezapomeňte na molici: přírodní odpuzovač komárů

Molice neboli Plectranthus slouží jako přírodní repelent, odpuzuje obtížné komáry, proto se často vysazuje na okenní parapety. Roste velmi rychle a je ideální do kombinace s kvetoucími rostlinami, ačkoliv díky svému zelenobílému olistění je krásný i sám o sobě. Hodí se také jako podsada k rostlinám na kmínku, například fuchsiím či růžím. Abychom plně využili potenciálu molice, vysaďte jej do truhlíku nebo závěsného koše, aby vynikla jeho délka, kdy převis může být až 150 cm. Oproti ostatním je velmi odolný větru a dešti.

Aztécký břečťan s jedlými hlízami, to je povíjnice batátová

Povíjnice batátová (Ipomea batatas) roste velmi rychle a v nabídce se vyskytuje s listy zelenými, zlatými či hnědozelenými. Kontrastní barva a velké listy vyniknou nejlépe v kombinaci s dalšími, silně vzrůstnými letničkami. Parádu udělá i vysazený samostatně, kdy se rozrůstá do dlouhých, hustých převisů. Vyžaduje dostatek vlahy a do podzimu vytvoří velké, jedlé hlízy neboli batáty.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada