Žluté listy u magnolie značí jediné: chybí jí jeden důležitý prvek. Vyberte si tu nejkrásnější ze tří druhů

Šácholan rostl již před několika miliony let

Magnolie odborně šácholan (Magnolia sp.) má řadu druhů a kultivarů, které nejčastěji kvetou před rašením listů. Květy magnolie si tedy opravdu vychutnáme, jsou velmi krásné, velké a neskutečně fotogenické. Nejčastěji kvete v odstínech barvy růžové, některé druhy kvetou žlutě a stálezelená varianta magnolie kvete velkými, bílými květy. Magnolie pochází z východní Asie, kde ji, jako tradičně, využívali k léčebným procesům. Zajímavostí jejího původu je ale to, že tento rod rostl již dávno předtím, než se objevily včely, což potvrdily vědecké výzkumy na základě fosilních nálezů staré 20 miliónů let. Naskýtá se tedy otázka, kdo tedy opyloval její květy, když včely ještě nebyly? Zde totiž největší práci udělali brouci, nikoliv pracovité včelky.

Jak se starat o magnolie

Magnolie není sice až tak náročná, ale pokud chcete, aby bohatě kvetla, dostatečná péče je jedním z faktorů, které musíme dodržet. Budete-li pro magnolii vybírat stanoviště, záleží také na tom, jaký druh jste si domů přinesli. Aby magnolie dobře prosperovala a mohla se ukázat v celé své kráse, musí být vysazena tam, kde bude mít dostatek prostoru, nejčastěji jako solitéra. Miluje slunce, případně polostín, ve stínu nekvete a bývá častěji napadána houbovými chorobami. Půda by měla být propustná, vlhká a mírně kyselá. Důležité je, okolo kmínku přidat mulč, který chrání kořeny před vyschnutím. Kořeny magnolie jsou totiž uloženy mělce pod povrchem půdy. Z toho důvodu buďte opatrní i v případě, že budete kolem magnolie kypřit půdu.

Proč magnolii žloutnou listy

Důvodů, proč magnolii žloutnou listy, může být několik, od špatných půdních podmínek, nedostatek či nadbytek vody nebo nevhodné místo pěstování. Nejčastěji ale změna barvy listů značí, že se magnolii nedostává jednoho důležitého prvku a to železa, odborně označované jako chloróza. Objevíte-li tedy na magnolii žluté listy se zelenou žilnatinou, bývá to právě nedostatkem tohoto prvku. To se může stát i v případě, že keři dopřáváte dostatek živin. Na vině totiž bývá nadbytek vápníku v půdě, který působí jako inhibitor příjmu železa. Takže, nejprve upravte pH půdy a potom dodejte hnojivo s vyšším obsahem železa. Aby byl účinek co nejefektivnější, aplikujte přihnojení na list. Další aplikace se pak opakuje po dvou týdnech, dokud listy opět nezezelenají.

Tyto tři druhy magnolie jsou stálice našich zahrad: jeden je dokonce stálezelený

Rádi byste pěstovali na své zahradě magnolii, ale nevíte, jaký druh je pro vás ten pravý? Vyberte si mezi těmito třemi druhy, které na našich zahradách již zdomácněly.

1. Magnolie Soulangeova (Magnolia x soulangeana) je keř dorůstající do výšky 4-8 metrů, kvete velkými květy v odstínech růžové a fialové barvy a pro svůj růst vyžaduje dostatek prostoru.

2. Magnolie hvězdovitá (Magnolia stellata) je nižší druh s výškou do 2 metrů s bílými, hvězdicovitými květy, které září do dálky, protože keř je jimi doslova obsypán v době, kdy nemá ještě vyrašené listy.

3. Magnolie velkokvětá (Magnolia grandiflora) je stálezelený druh magnolie, která kvete krásnými, velkými bílými květy a díky svým lesklým listům udělá na zahradě okrasu i přes zimu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada