Když živý plot, tak jedině z dřišťálu: Díky těmto důvodům je dřišťál tím nejlepším adeptem

Živé ploty jsou nedílnou součástí nejen soukromých zahrad, ale také veřejných prostranství. Sortiment druhů, ze kterých je možné živé ploty vysázet, je poměrně bohatý a záleží pak nejen na vašich preferencích, ale samozřejmě i na půdních a světelných podmínkách daného stanoviště. Dřišťál je stále poměrně opomíjený keřík, a to hlavně z toho důvodu, že je trnitý. Nicméně, pokud tento fakt pomineme, zjistíme, jak dokonale nám může právě tento rod dřevin posloužit a jak moc je variabilní.

Dřišťál odradí i psy na ulici

Dřišťály (Berberis sp.) jsou naprosto nenáročné keře, které umí udělat pořádnou parádu. Díky svým minimálním požadavkům na pěstování se dřišťály vysazují na veřejná prostranství, před domy, do parků nebo klidně jako doprovodná zeleň silnic a dálnic. Výhodou je, že odolává lesní zvěři, takže s oblibou si ho vysazují majitelé zahrad nacházejících se poblíž lesů. Řešíte-li problém, že před domem si místní pejsci dělají z vašeho pozemku toalety a díky tomu vám ničí vysázené rostliny, právě dřišťál je díky svým trnům spolehlivě od návštěvy vašeho pozemku odradí.

Nejatraktivnější stálezelené trvalky, které vás nikdy nenechají ve štychu. Těchto 10 druhů patří mezi absolutní špičku

www.nkz.cz

Jaké má dřišťál nároky

Dřišťály jsou naprosto nenáročné keře, takže vám porostou téměř v každé půdě. Je-li to ale možné, je pár věcí, za které bude i dřišťál rád. Preferuje slunná stanoviště, maximálně polostín. Čím více slunce, tím lépe vynikne barva jeho listů, což platí zejména u mnohých kultivarů. Půdu před výsadbou lze obohatit kompostem a vysazovat ho můžete během celého roku, dřišťály se totiž prodávají vysazené v kontejnerech.

Živý plot z dřišťálu

Aby byl živý plot dostatečně hustý a plnil svoji funkci, vysazujte keře od sebe v rozestupu asi 50 cm. Po výsadbě udržujte pravidelnou zálivku, jakmile se keřík ujme a začnou obrážet nové výhony, většinou si již poradí sám a postačí mu to, co spadne v podobě deště. Pro udržení vlhkosti je vhodné okolí keře zamulčovat kůrou nebo zahradní štěpkou. Jakmile keř dosáhne požadované velikosti, můžete ho začít pravidelně tvarovat a udržovat požadovaný tvar řezem. Ten se dělá jednou ročně ideálně na jaře nebo na podzim. Při práci však používejte kožené rukavice, ať se nezraníte o jeho trny, které jsou u některých druhů velké až 3 cm.

Nebeský bambus: Vysaďte si naprostou novinku mezi keři a sousedé puknou závistí

www.nkz.cz

5 důvodů, proč živý plot vysadit z dřišťálu

1. Okrasa a celoroční funkčnost

Mnohé kultivary dřišťálů mají velmi krásné listy v různých barvách, například svítivě žluté, rudě červené nebo i stálezelené. Kromě toho, že dřišťály kvetou poměrně hezkými, žlutými květy, jsou dekorativní i díky svým plodům, což jsou protáhlé bobule červené barvy. Ty jsou oblíbené ptactvem, takže podpoříte i přirozenou biodiverzitu okolí.

2. Ochrana proti nežádoucím návštěvám

Díky trnům, které mohou dosahovat i 3 centimetrů, je živý plot z dřišťálu skvělou volbou v případě, kdy chcete zamezit vstupu na pozemek nevítaným návštěvám. Máte-li nějakého nepříjemného souseda, se kterým nechcete vést dlouhé hovory, vysaďte mezi vás živý plot z dřišťálu. Trápí-li vás, že na prostor před domem vám chodí místní psi vykonávat svoji potřebu, i v tomto případě vám pomůže dřišťál. Jakmile totiž pejsek jednou okusí jeho trny, vícekrát k vám na pozemek nevkročí.

Na balkon vysaďte baleríny, budete sklízet sladké ovoce i vy. Pozor si ale dejte na jejich řez

www.nkz.cz

3. Dlouhá životnost s minimální údržbou

S pravidelnou péčí je třeba počítat jen pár týdnů po výsadbě, kdy je třeba nově vysazené keře pravidelně zalévat. Jakmile dobře zakoření, už vaše péče není nutná.

4. Přirozenější než kovový plot

Další výhoda je v případě živých plotů tak nějak zřejmá. Vždy mnohem lépe vypadá živý plot ze živých rostlin, než nějaký plast či kov. A jelikož zrovna u dřišťálů je možno nakombinovat barevné kultivary, vzniká tak jedinečná podívaná.

5. Trvanlivost a přizpůsobivost

Dřišťál poroste všude, kam ho vysadíte. Je to tak trochu nezmar. Velmi dobře snáší městské podmínky, jako je znečištěný vzduch a minimální údržba. Jakmile se tedy ujme, na stanovišti vydrží mnoho let.

Dřišťál je sice trnitý, ale má také mnoho pozitivních vlastností

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada