Pavoučí květ: luštěnice je nádherná i nebezpečná letnička s neobvyklými květy, která by vám na zahradě rozhodně neměla chybět

Pavoučí květ je příbuzný kaparovníku

Luštěnice trnitá nebo také pavoučí květ (Cleome spinosa) je původem středozemní rostlina pocházející z čeledi kaparovníkovitých a je tedy blízce příbuzná kaparovníku trnitému, z kterého získáváme delikatesu známou jako kapary. Luštěnice trnitá se u nás pěstuje jako letnička, z jarních výsevů, a to ve chvíli, kdy přejdou „zmrzlí“, tzn. druhá polovina května. Semínka luštěnice vyséváme přímo na záhon. Luštěnici ale můžete zakoupit již předpěstovanou a pokvete od června do doby, než ji spálí první mrazíky.

Luštěnice má nádherné květy, vypadá velmi exoticky až nebezpečně

Luštěnice trnitá má nádherné květy na ostnitých stopkách, které působí velmi exoticky až orchidejově. Jak již druhový název napovídá, celá rostlina je trnitá a žláznatá, přičemž žlázky voní kořeněně až pryskyřičně. Jedná se o vcelku vysokou rostlinu a pokud se jí u vás na zahradě bude dařit, doroste až 150 cm. Někdy se sama vysemeňuje, takže ne vždy je třeba ji každým rokem vysévat znovu. Kromě ozdoby zahrady nám její květy udělají ozdobu také ve váze, kde vydrží až 3 týdny. Jakmile však budete odřezávat květy do vázy, raději si vezměte rukavice.

Kráska, která nemá žádné speciální nároky

Luštěnice nemá žádné speciální nároky, vyžaduje jen stanoviště s plným sluncem. Ačkoliv dorůstá do úctyhodné výšky, její stonek je natolik pevný, že nevyžaduje žádnou oporu, jako je tomu u jiných, vyšších rostlin. Zálivku vyžaduje zcela běžnou, jakou dopřáváte ostatním rostlinám. Další dobrou zprávou je, že netrpí na žádné choroby ani škůdce. Pokud ale luštěnici občas přihnojíte, zlobit se na vás určitě nebude.

Jak luštěnici trnitou pěstovat

Luštěnici můžete vyset přímo na záhon, přičemž zakoupit si můžete semínka v barevných směsích pod názvem Colour Fountain Mix, kde máte úžasný mix barev, nebo si jen zakoupíte semínka v jednotlivých barvách, růžová barva květu je dle mého ale nejkrásnější. Semínka vysévejte řídce, protože luštěnice nemá ráda přepichování a čím silnější rostliny budete ze semínek mít, tím lépe se jí bude dařit. Každá rostlina by měla mít pro sebe prostor alespoň 40 cm.

Jakmile luštěnice odkvete, začnou se tvořit plody, které jsou podobné luskům. I ty jsou dekorativní a navíc, pokud je necháte dostatečně uzrát a sklidíte si je, máte semínka na příští rok. Lusky se semínky můžete také nechat na záhoně a jakmile se samovolně otevřou, semínka se rozšíří po záhoně sama bez vaší pomoci.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada