Namnožte si hortenzii, právě teď je ideální doba: z jedné můžete mít plný záhon. Díky jednoduchému triku nemusíte ani zalévat

Řízkování hortenzií

Řízkovat hortenzie není obtížné, vlastně je vcelku snadné, ovšem ne vždy se podaří řízek dopěstovat do podoby vhodné k přesazení do záhonu. Vezmeme-li v úvahu všechnu tu práci a péči kolem řízků, které později hodíme tak akorát na kompost, dalo by se hovořit spíše o metodě vhodné pro trpělivé nebo pokročilé zahradníky.

Ulehčete si práci pomocí hřížení

Oproti tomu hřížení je naprosto nenáročné, a pokud se přeci jen nezadaří, nemusíme zoufat nad promrhaným časem. I když i špatná zkušenost, je zkušenost.

Některé rostliny se tímto způsobem dokonce množí samy. Hřížením se rozumí zakořenění spodních měkkých výhonů rostlin do země. Jestliže je některá větvička ohnutá k zemi a leží na povrchu půdy, snadno zakoření. Samozřejmě s tím můžeme rostlinám pomoci a zakořenění usměrnit, ovlivnit. Ne všechny rostliny ale tuto schopnost mají. Obzvlášť dobře takto zakoření například skalník nebo zlatice a další keře doporučované pro živé ploty.

I hortenzie je pro hřížení ideální. Hůře nám to půjde s hortenzií velkolistou, latnatá se hříží snadno, protože mívá spodní větvičky měkčí a dobře poddajné.

Hřížení je vlastně tak snadné, že stačí kolem rostlin projít, a vidíme-li větvičku u země, můžeme ji zkusit zahrábnout a později sledovat, zda zakořenila.

Hřížení
Info ikona

Hřížení rostlin: má-li větvička vůli vracet se zpět, připevníme ji háčkem, případně zatížíme cihlou či kamenem na povrchu. Zapíchnutý klacík nás upozorňuje na místo množení a upevňuje větvičku.

Jak hřížení provést:

  • Vybereme spodní poddajnou větvičku, kterou půjde snadno zahrabat pod zem
  • Můžeme, nemusíme, mírně naříznout větvičku v místě ohybu
  • Do vyhloubené díry (postačí např. 10 cm) ohneme větvičku a zahrabeme tak, aby konec větvičky vyčníval z půdy
  • Zahrnuté místo ohybu nejlépe zatížíme cihlou či kamenem, čímž si zároveň místo označíme, pokud bychom zapomněli
  • Později, popsáno níže, novou sazenici odkopneme

Čím si lze pomoci:

  • K vyčnívající větvičce lze zapíchnout klacík nebo kolík a připevnit, zabrání pohybu větvičky a označí dané místo, abychom si nově pěstovanou hortenzii například nevytrhli při odplevelování apod.
  • Na dno jámy lze vložit například starý rozbitý keramický či nastřižený plastový květináč, jež nám usnadní práci při odkopnutí nově rostlé sazenice, jelikož se budou kořeny shromažďovat spíše v něm, a půjde lépe odejmout, díky čemuž porušíme co nejméně kořenů
  • Zálivkou navíc nic nezkazíme
  • Lze přihnojit či do jámy přidat kvalitní kompost

 

Kdy je správná doba a kdy novou sazenici odejmout

Hřížení můžeme provádět defacto během celého roku. Za nejvhodnější dobu by se však dalo označit právě září či říjen, kdy je půda vyhřátá, a většinou i díky končícím horkým dním a dešťům dostatečně vlhká, což jsou skvělé podmínky pro zakoření. Novou sazenici pak můžeme vykopnout rýčem na jaře, lépe koncem jara. Jednoduše přetneme větvičku v zemi rýčem a novou rostlinu přesadíme.

Větvičky zakopané na jaře lze většinou přesadit již koncem léta nebo na podzim.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada