Krásné a vonné květy pivoněk máme nejčastěji spojené se zahrádkou u naší babičky, aby také ne, však právě tyto trvalky nikdy na žádné venkovské zahradě nechyběly. Pivoňky kvetou zhruba 7-10 dnů, přičemž v době květu je rozdíl v jednotlivých druzích. Například dřevité pivoňky kvetou jako první, po té pivoňky bylinné a až poslední kvete jedna zajímavá novinka, kterou bychom vám rádi představili.
Tohle pivoňkám nikdy nedělejte
Chcete-li, aby se pivoňkám na vaší zahradě dobře dařilo, musíte jim dopřát trochu péče. To, že před výsadbou rostlin stanoviště odplevelíte, dobře vyživíte živinami v podobě kompostu, to jsou známé věci. Ale, věděli jste, že pivoňky nesnáší přesazování? Takže pokud si je chcete vysadit, dobře zvažte výběr stanoviště, protože každý další přesun na jiné místo snižuje její životaschopnost.
S čím pivoňky kombinovat
Pivoňky patří mezi výrazné rostliny a málokdy je, hlavně v době květu, na záhoně přehlédnete. Jejich krásu však můžete zvýraznit tím, že do jejich blízkosti vysadíte i další rostliny a to takové, se kterými si pivoňky nebudou konkurovat. Pivoňky si dobře rozumí třeba s kosatci (Iris sp.), lupinou neboli vlčím bobem (Lupinus polyphyllus), okrasným česnekem (Allium sp.) nebo s růžemi. Ve stejném období jako pivoňky kvete také další typicky venkovská trvalka v podobě orlíčku (Aquilegia vulgaris) nebo třeba různé druhy šalvějí (Salvia sp.).
Tyto 3 druhy pivoněk si zamilujete
1. Pivoňka úzkolistá
Pivoňka úzkolistá nebo také koprolistá (Paeonia tenuifolia) sice není tak častá na našich zahradách, ale je velmi výjimečná. Na první pohled totiž byste vůbec netipovali, že se jedná o druh pivoňky. Její listy podobné kopru tvoří husté olistění a působí dojmem keříku. Tento druh kvete jako jedna z prvních bylinných pivoněk a to velkým, jednoduchým květem tmavě červené barvy se zlatožlutými tyčinkami ve středu. Listy jsou atraktivní po celé léto, a to až do prvních mrazíků.
2. Pivoňka bělokvětá
Pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora) kvete od května do června nejčastěji růžovými nebo červenými květy. Dorůstá do výšky 90 cm.
3. Dřevitá pivoňka
Paeonia suffruticosa jsou nádherné dřevité pivoňky s velkými květy, kterých je na keři poměrně dostatek. Chcete-li si vysadit dřevitou pivoňku, počítejte s tím, že vyžaduje dostatek místa. Dorůstá do výšky až 2,5 metru a díky tomu vynikne jako velmi působivá solitéra.
Novinka mezi pivoňkami
Onou slibovanou novinkou mezi pivoňkami je kříženec bylinné a dřevité pivoňky a z obou rodičů si zachovala ty nejlepší vlastnosti. Tento hybrid dostal jméno Itoh hybrid, má velmi krásný květ, který je silně vonný a hodí se k řezu. Například kultivar ´Bartzella´ je od června obsypán velkým množstvím plných, žlutých květů s červeným okem uprostřed a dorůstá do výšky 80 cm. Je plně mrazuvzdorný a na své květy láká opylovače.
V naší fotogalerii najdete nejen stálice mezi pivoňkami v různých barvách, ale i zajímavý Itoh hybrid.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.