Co s kompostem na podzim: Zásadní je střídat hnědou a zelenou složku, jen tak se na jaře dočkáte zahradnického zlata

Právě teď bývají zahrady doslova plné kompostovatelného materiálu, který docela jednoduše proměníte ve výživný kompost. Za rok na jaře budete mít k dispozici zadarmo živiny pro sazenice, záhony i skleník, stačí jen trochu úsilí.

Co patří do kompostu

Než bychom tu vyjmenovávali konkrétní druhy bioodpadu, který můžete do kompostéru vhodit, raději vsadíme na váš selský rozum a jen zmíníme, že do něj můžete dát vše, co je přírodní (takže ne kompostovatelné pleny), snadno rozložitelné (takže ne kosti) a bezpečné pro vás i rostliny (takže ne plesnivá rajčata, protože spory plísní by v zahradním kompostéru mohly přežít).

Důležitější než to, co do kompostéru dáváte, je, jak druhy odpadu vrstvíte. Možná jste si totiž všimli, že hromada posekané trávy nezetleje, ale začne zapáchat a hnít. Správně založený kompost totiž pomalu tleje, nezapáchá a je udržet ho není tak náročné.

 

Magie zelené a hnědé složky kompostu

Zásadní je střídat hnědou a zelenou složku v poměru ve prospěch té hnědé. Zní to záhadně? Není. 

Zelená složka je dusíkatá a většinou ji tvoří dužnatý, čerstvý materiál. Můžeme sem zařadit čerstvě posekanou trávu, listy, plevel, slepičince nebo trus jiných (nemasožravých) zvířat, kuchyňský odpad… Tento druh bioodpadu umí rychle tlít, ale když z něj uděláte jednu velkou hromadu, začne zahnívat, zapáchat a tlející proces se výrazně zpomalí.

Proto je důležité zelenou složku prokládat v nadpoloviční většině uhlíkatou, hnědou složkou. Ta je sušší, pevnější a dřevnatější. Patří sem tenké větve, shrabané listí, piliny, sláma, karton… Tento druh odpadu tleje naopak výrazně déle, ale kompost nadlehčí a provzdušní, takže nezapáchá a pracuje tak, jak má.

 

Co s kompostem na zimu

Nemyslete si, že je potřeba kompostér před zimou neprodyšně uzavřít a nepoužívat. Je ale dobré znát pár věcí, které se vyplatí praktikovat:

  1. Zkontrolujte, jestli kompost není moc suchý nebo naopak mokrý. V prvním případě ho zalijte (nebo nechte otevřený, když předpověď hlásí deštivo), v tom druhém do něj přimíchejte něco hnědé složky.
  2. Jestli chcete, aby kompost co nejrychleji uzrál, můžete do něj před zimou nasypat urychlovač kompostu, případně přidat zfermentovaný obsah bokashi kompostéru.
  3. Navrch můžete dát silnější vrstvu shrabaného listí (hromadu listí můžete před nasypáním do kompostu přejet sekačkou a listí tak nadrtit, rychleji zetleje). Materiál pod sebou přikryje jako peřinka a umožní kompostu, aby i v zimě nepromrzl a pěkně hřál (to je naším cílem).
  4. Pokud máte plastový kompostér se stříškou, na zimu ji zavřete, otevřené druhy kompostů překryjte buď vyšší vrstvou hnědého bioodpadu nebo si pomozte černou plachtou. 
  5. Abyste mohli kompostér používat i v zimě a přidávat do něj kuchyňské zbytky, je dobré si vedle něj nechat hromádku hnědé hmoty a průběžně ji s kuchyňským odpadem promíchávat.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada