Chyby při pěstování angreštu: tahle vás může stát celou úrodu

Jak vypadá a odkud pochází angrešt?

Angrešt(Grossularia uva-crispa) je v Evropě široce rozšířený keř, který poskytuje letní ovoce, více či méně nakyslé chuti. Vyskytuje se v naší přírodě i jako původní rostlina. Planě rostoucí keře bývají jen nízké, s výškou do 1 m s malými, dlanitě širokými listy a drobnými plody s velkým množstvím semen. Zahradní kultivary bývají vysoké až 2 m, s většími listy i plody. Kulturní odrůdy se pěstují ve formě keře i stromku.

Blíží se doba pro výsadbu bobulovin: díky těmto trikům při výsadbě se brzy dočkáte obří úrody

www.nkz.cz

Jak a kdy vysazovat letní ovoce angrešt?

Sazenice angreštu se vysazují do odplevelené, zryté a dobře vyhnojené půdy na jaře nebo na podzim. Sazenice v kontejneru či v květináči se však mohou vysazovat kdykoliv od jara do podzimu. Vždy je však třeba zajistit tomuto letnímu ovoci dostatek vláhy. Keříky se vysazují do jámy, velké asi 60x60 cm na vzdálenost asi 150 cm od sebe. Nezapomeňte na dno jámy přidat vyzrálý kompost nebo uleželý hnůj. Někdy se po výsadbě zastřihují výhony na 2-3 očka, ale pokud jsou dost silné, není to třeba.

Jak pěstovat angrešt?

  • Angrešt preferuje středně těžkou a mírně vlhkou půdu.
  • Písčité půdy neposkytují angreštu dostatek vlhkosti.
  • Půda by měla mít neutrální pH a vysoký podíl humusu.
  • Angrešt se prořezává každý rok. Odstraňují se slabé a poškozené výhony a nové výhony se krátí na polovinu.
  • Rostlinky letního ovoce je třeba pravidelně přihnojovat, nejlépe kravským hnojem.

Americké padlí angreštu: jak mu předcházet

www.nkz.cz

Proč angrešt nikdy nepěstovat u plotu či zdi?

Keře angreštu je třeba vždy vysazovat s dostatečným rozestupem. Mezi rostlinami tohoto letního ovoce musí být ponechán prostor pro dobrou cirkulaci vzduchu. To je i důvod, proč by se angrešt neměl vysazovat ani ke zdi domu či k plotu, pokud se nejedná o plot drátěný. Bez dobrého proudění vzduchu keře trpí více na padlí angreštové.

  • Americké padlí angreštové neboli hnědé padlí angreštové: Cizopasná houba, která se na našich zahradách běžně vyskytuje a projevuje se šedavým povlakem na přezimujících letorostech, na jaře bělavým povlakem a hnědým povlakem na plodech. Můžete se proti ní bránit postřikem, ale také výběrem odolného kultivaru (Invicta, Rocula, Rolonda) nebo i rozvolněnou a vzdušnou výsadbou. Tato opatření infekci sice nezabrání, ale výskyt se zmírní.

Oblíbené kultivary angreštu

  • Angrešt zelený 'Giggles Green': Až 2 m vysoký keř letního ovoce, velmi odolný, se středně velkými plody. Doba zralosti na konci července.
  • Angrešt červený 'Martlet': Středně raná odrůda angreštu, keř vysoký až 2 m. Velké, sladkokyselé plody dozrávají v polovině července.
  • Angrešt žlutý 'Invicta': Nenáročná odrůda, odolná proti padlí. Keř vysoký až 2 m, plody středně velké, zralé v 1. polovině července.
  • Angrešt červený 'Worchester': Beztrnná odrůda angreštu, vysoká až 2 m. Velké plody dozrávají v polovině července.

Bílý rybíz je sladší než červený: Jak jej pěstovat a proč se rybízu někdy kroutí listy?

www.nkz.cz

Skvělá chuť i zdravotní benefity angreštu

Angrešt obsahuje přibližně stejně vitamínu C jako citron, ale má i mnohé další benefity pro naše zdraví. Plody tohoto letního ovoce mají jen málo cukru, jsou tedy nízkokalorické, ale zato bohaté na draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek i mangan. Obsahují také poměrně významné množství křemíku, který pomáhá udržovat zdravé cévy. Slupka bobule angreštu zase obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které prospívají srdci. Angrešt je nejlepší konzumovat v čerstvém stavu, ale je vynikající i kompotovaný.

Ve fotogalerii se můžete přesvědčit, že angrešt není jen chutný ale i velmi dekorativní.

FOTOGALERIE: Zralé bobule angreštu mohou mít zelenou, červenou i žlutou barvu
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada