Batáty jsou skvělou volbou nejenom na talíř, ale také do truhlíků. Vodopád pestrobarevných listů si zamiluje každý

Je čas vyrazit na nákupy batátů!

Období osazování truhlíků, závěsných nádob a venkovních koryt právě odstartovalo a česká zahradnictví kromě klasických oblíbených balkonových rostlin jakými jsou surfinie, muškáty, lobelky apod. nabízí i méně tradiční druhy, jakými jsou vějířovky, osteosperma nebo právě okrasné batáty.

Batáty nejsou brambory, i když pochází ze stejného kontinentu

Batáty, odborným názvem povíjnice batátová (Ipomoea batatas), se nejvíce rozšiřují v tropických a subtropických oblastech. Původně pocházejí z Ameriky, z oblasti mexického poloostrova Yucatán a ústí Orinoka ve Venezuele. Batáty nejsou botanicky příbuzné pravým bramborům, ale oboje pochází ze Střední Ameriky. Batáty dorazily do Evropy asi o 100 let dříve a byly velmi oceňovány. Ve své domovině jsou, jako většina našich balkonových rostlin, pěstovány jako trvalky. V našich klimatických podmínkách je nutná každoroční výsadba. Pokud se rozhodneme pro pěstování povijnice v bytě, pak samozřejmě vydrží několik let i přes zimu.

Batáty jsou skvělou volbou nejenom na talíř, ale také do truhlíků. Vodopád pestrobarevných listů si zamiluje každ
Info ikona

 

Batáty nabízí širokou škálu barevných listů. Vybere si opravdu každý

V dnešní době existuje více než 400 různých odrůd batátů, které se navzájem liší barvou dužiny (fialová, načervenalá, oranžová, žlutá, bílá) a slupky, strukturou, tvarem a intenzitou sladké chuti. Z okrasného hlediska nás ale zajímá především jejich různorodost v tvarech a barevnosti listu. Na českém trhu jsou běžně k sehnání povijnice s jasně žlutými, fialovými nebo olověnými listy, které mají šídlovitý nebo srdčitý tvar. Stačí si jen vybrat! Cena jedné rostliny se pohybuje od 40 do 80 Kč podle kultivaru.

Batáty jsou skvělou volbou nejenom na talíř, ale také do truhlíků. Vodopád pestrobarevných listů si zamiluje každ
Info ikona

 

Zkuste batáty kombinovat s kvetoucími letničkami

V truhlíku většinou používáme pouze jednu rostlinu, kterou doplníme kvetoucími balkonovkami vhodnými na slunce. Krásnou kombinaci s batáty tvoří např. červené muškáty, modré lobelky, nebo petunie. Jako další závěs pak můžeme použít Plectranthus, který tvoří nejenom dekorativní bílo-zelené šlahouny listů, ale slouží také jako odpuzovač hmyzu, což se v létě při otevřených oknech opravdu hodí.

Jako druhou variantu můžeme zvolit výsadbu rostlin s okrasným listem. V tomto případě pak využijeme několik různě barevných variant batátů a doplníme např. africkou kopřivou.

Batáty jsou skvělou volbou nejenom na talíř, ale také do truhlíků. Vodopád pestrobarevných listů si zamiluje každ
Info ikona

K pěstování nepoužívejte hlízy batátů ze supermarketů

Pokud se rozhodnete pro vlastní vyklíčení hlíz, vyhněte se batátům z obchodních center určeným ke konzumaci. Ty jsou ošetřeny přípravky proti klíčení a rostlinky by vám z nich nevyrostly. Hlízy ale můžete zakoupit v zahradnictví nebo zahradnických e-shopech.

Batáty jsou skvělou volbou nejenom na talíř, ale také do truhlíků. Vodopád pestrobarevných listů si zamiluje každ
Info ikona

Povíjnici sázejte do venkovních nádob s připraveným substrátem pro balkonové rostliny až v druhé polovině května, kdy již nehrozí mrazíky. Rostlina je na ně velmi náchylná! Květináč umístěte na slunné místo. Zálivku vyžadují cca 1-2 krát týdně. Vhodné jsou samozavlažovací nádoby, které nám vypomohou s udržením správného vodního režimu.

Batáty vám v truhlíku vytvoří závěsy pestrobarevných listů na šlahounech dlouhých až 3 metry. Hodí se proto také do vyšších pater, kde vynikne jejich objem a barva. Pěstovat ji můžeme také s oporou, po které se pne do stejné výšky, jako je zmíněno výše. Povíjnice dokáže ozelenit balkony i okenní parapety situované zejména na východní, jihovýchodní či jihozápadní stranu. Využít lze také jako půdopokryvná rostlina přímo na zahradě. Její výrazné listy vás budou těšit až do podzimu.

 

Zdroj: www.zahradnictvi-flos.cz, cs.wikipedia.org