Proč většina růží nepřežije zimu: nevhodný střih nebo hnojivo je může zabít, chyby dělají i zkušení zahradníci

Jakmile začnou z růží padat listy, vzduch se rozvoní podzimem a ráno se v údolích začne valit mlha, je nejvyšší čas vrhnout se na zazimování růží. S příchodem větších mrazů už může být pozdě. Zároveň je ale dobré přípravu na zimu neuspěchat, protože byste mohli rostliny poňouknout k dalšímu kvetení.

Hnojivo jim teď odepřete 

Nejspíš jste celý rok růžím dopřávali kvalitní “potravu”, aby hodně a dlouho kvetly. S tím by měl být konec už od prázdnin, teď je načase nastolit detox, aby mohly odpočívat a nabrat síly na jaro. To, že se připravují na hibernaci, poznáte snadno: začnou shazovat ve větší míře listy.

 

Kdy růže stříhat před zimou

Dejte si pozor, ať se na podzimní střih nevrhnete příliš brzy a opravdu počkejte, až růže začnou shazovat listy. Dříve byste je střihem mohli přimět k opakovanému kvetení. Ideální čas nastává většinou na přelomu října a listopadu.

Podzimnímu řezu růží se říká uniformní a rozhodně by neměl být tak hluboký jako jarní. Velkokvěté a mnohokvěté růže je před zimou potřeba zaříznout do výšky cca 60 cm, nižším odrůdám stačí pouze ostříhat květy a případně suché konce větviček. Sadové a pnoucí růže, zvlášť ty, co jsou vyvázané u pergol, na zimu připravíme jen tím, že je zbavíme neduživých výhonů, starších květů a připevníme je pořádně provázkem, aby odolaly podzimním a zimním poryvům větru nebo se nezlomily pod tíhou sněhu. 

Přestože v některých zahradách  můžete na podzim vidět růže střižené pouhý kousek nad zem, nedělejte to. Tímto způsobem se keře extrémně vysilují při jarním rašení a navíc jsou mnohem náchylnější k vymrznutí už u menších mrazů.

 

Jak zakrýt růže na zimu a před jarním sluníčkem

Tradiční kopčení je docela nepříjemná práce, která končí minimálně pár škrábanci, ale nepodceňujte ji. Kolem klasických růží je potřeba udělat alespoň 20 cm hromádku z ornice, případně ornice promíchané se slámou, která rostliny ochrání před holomrazy. Důležité je, aby hmota zapadla mezi všechny větvičky a utvořila nepropustnou vrstvu bez vzduchových kapes. Abyste se tolik neporanili, můžete pracovat s větší lopatou a do středu každého keře nasypat jednu až dvě lopaty zeminy. 

Určitě ale celou zimu sledujte předpověď a pokud by hrozily teploty hluboko pod bodem mrazu, stojí za to růže ochránit do výšky např. chvojím nebo obalit jutou.

Růže ale neohrožuje jen mráz, pěkně potrápit je umí sluníčko, zvlášť na konci zimy, kdy už umí pěkně svítit a spící růže popálit. Vyplatí se proto růže zakrýt bílou textilií, která dovnitř propustí světlo, ale zároveň keře chrání před počasím.

 

Nezapomeňte na zálivku

Toto je chyba, kterou dělá celá řada i zkušených zahradníků: z nějakého důvodu máme pocit, že na podzim a v zimě je dost srážek a není potřeba rostliny zalévat. Dokud nemrzne, bývá to většinou pravda. Jenže jakmile přijdou mrazy, resp. holomrazy, většina vegetace trpí žízní. Z půdy se totiž mrazem vláha odpařuje, ale nová se do zamrzlé zeminy nevsákne. Je proto opravdu důležité sem tam v zimě růže (a nejen je) zalít.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada