Vysokotlaký čistič usnadní jarní úklid u domu. Poradíme vám s jeho výběrem

Wapka vám pomůže při důkladném čištění terasybazénu či zahradního nábytku, různých odtokových otvorů a strouh, nemluvě o mytí kol (bicyklů i těch od auta), případně fasády domu. Kolik takové práce se najde zrovna u vás, víte nejlíp sami. Podle čeho si wapku ale vybrat? 

Co by mělo splňovat čerpadlo vysokotlakého čističe

Srdcem vysokotlakého čističe je čerpadlo. To lze charakterizovat dvěma důležitými hodnotami: tlakem a průtokem vody. Čím vyšší tlak, tím účinnější čištění, dá se říct. Pro použití na zahradě obvykle stačí přístroje s tlakem 100–130 barů; vyšší tlak je potřeba při profesionálním použití (do 185 barů). Ne všechny povrchy však lze vystavit nejvyššímu možnému tlaku: je tedy dobré mít možnost tlak regulovat

Pro průtok vody platí: velkou plochu sice s málem vody vyčistíte, ale bude to trvat dlouho. Pro běžné „domácí“ použití bohatě stačí průtok do 450 litrů za hodinu; v dílně nebo na velké ploše využijete i vyšší hodnoty. 

A ještě jedna informace o čerpadlech: mohou být buď z odolného plastu, nebo kovová. Běžné hobby čističe vystačí s plastem, výrobky určené k častému používání však mají odolnější čerpadla ze slitin hliníku. 

Při výběru čističe zohledněte i zdroj napájení 

V současné době se objevují na trhu nové typy čističů, které jsou napájeny z baterie. Jejich předností je flexibilita: nepotřebují přívodní kabel a někdy ani napojení na vodovod. Pokud nemáte poblíž vodovodní kohoutek, dokážou nasávat vodu ze sudu s dešťovou vodou. Lithium-iontové baterie se dají z čističe snadno vyjmout a většinou je lze využít i v jiných aku nástrojích téhož výrobce. 

Vzhledem k tomu, že tlak vody je u aku čističů výrazně nižší než u vysokotlakých čističů, označují se občas jako středotlaké (nebo nízkotlaké) čističe. Čističe napájené z baterie dokážou vyvinout tlak někdy pouze okolo 20 barů. Akumulátorový čistič je tedy vhodný pro rychlé a pohotové použití na zahradě nebo na cestách. Pro čištění zpevněné cesty ke garáži nebo terasy ale zůstává první volbou klasický vysokotlaký čistič. Výkonné modely s vysokým průtokem vody si také rychle poradí s většími povrchy. 

Opominout byste neměli ani příslušenství wapky

Důležitou „drobností“ je příslušenství – různé typy trysek, které vám usnadní čištění auta, teras nebo třeba okapů. A pokud máte v úmyslu čerpat vodu ze studny nebo z nádrže, využijete i filtr, který vyčistí nasávanou vodu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada