Jak se zbavit klíšťat na zahradě? Braňte se proti nim osvědčenými radami právě teď, konec dubna je totiž ta správná doba

Klíště je roztoč, živící se sáním krve zvířat a lidí, přičemž nejrozšířenější je u nás klíště obecné, které přenáší nebezpečné, infekční choroby jako je lymská borelióza a klíšťová ensefalitida. S klíštětem se setkáme nejčastěji ve vyšší trávě a na rostlinách a keřích a to až do výšky 1,5m a právě zde čekají na svého hostitele. Jakmile se tedy hostitel, ať již zvíře či člověk, přiblíží a klíštěti se podaří zachytit na oděvu či srsti, co nejdříve se přiblíží k pokožce, zakousne se a saje.

Klíště dokáže hladovět i déle, než jeden rok

Bohužel, sání může trvat déle, uvádí se až dva týdny, z čehož vyplývá, jak moc je důležité, abyste se po procházce v zahradě, parku či v lese, pečlivě prohlédli.

Jak se ochránit proti klíšťatům na zahradě?

Výskyt na zahradách je, bohužel, pro klíšťata velmi častý, ale existují přípravky a rady, které by jejich výskyt měly minimalizovat.

Optimální dobou pro nějaký zásah je právě konec dubna, kdy je vhodné trávník a přilehlé rostliny ošetřit některým z insekticidních přípravků, případně nechcete-li žádnou nebezpečnou chemii na své zahradě, lze použít tzv. biocidní přípravek, např.ATAK PYR Granulát Chrysanthemum, který je šetrný k životnímu prostředí a účinná látka, což je ta, která škůdce likviduje, je zcela přírodní a časem se přirozeně sama rozloží. V tomto přípravku je například účinnou látkou extrakt z květů kopretiny starčkolisté (Tanacetum cinerariifolium). Aplikace přípravku je pak možná postřikem, posypem či zálivkou.

Koncem dubna nastává okamžik, kdy se objevuje první generace klíšťat

K vyhubení všech stádií je důležité, aby postřik byl proveden včas a pečlivě, v tomto případě můžete bez obav použít větší množství přípravku, získáte tak spolehlivější ochranu. Pro jistotu a dosažení co nejlepších výsledků se doporučuje plochu ošetřit dvakrát a to ve směrech na sebe kolmých. Tímto způsobem ošetření vydrží až do září, kdy postřik trávníku a rostlin kolem musíte aplikovat znovu. V září se totiž objevuje druhá generace klíšťat. Při aplikaci přípravku dbejte na to, abyste přípravek neaplikovali na užitkové rostliny určené k jídlu či na rostliny používané jako krmivo.

Rostliny, které odpuzují klíšťata

Chcete-li mít jistotu, že jste pro minimalizaci výskytu těchto nepříjemných „upírů“ udělali, co bylo možné, vysaďte na zahradu také rostliny, které klíšťata odpuzují. Patří sem hlavně chryzantémy, levandule, rozmarýn nebo třeba tymián.

Domácí repelent z hřebíčku

Známý je také účinek hřebíčku, běžného koření, ze kterého si lze jednoduše vyrobit účinný a zcela přírodní repelent, který můžete aplikovat na kůži či oděv vždy, jakmile se chystáte do přírody či na zahradu. Pokud se vám do výroby domácího repelentu nechce, můžete si běžně zakoupit některé bylinné tonikum, kterých je na trhu dostatek. Bylinné tonikum je opět vyrobeno ze směsí bylin, které klíšťata odpuzují a nanáší se přímo na pokožku. Jelikož se jedná o bylinky, jsou vhodná i pro citlivější či dětskou pokožku a na kůži vám vydrží až 3h. Samozřejmě, pokud při procházce zmoknete, aplikaci tonika musíte opakovat.

Jako ochrana proti klíšťatům platí také pravidelné sekání trávníku. Máte-li domácího mazlíčka, který se po zahradě pohybuje, doporučuje se, aplikovat vhodný přípravek také na koberce a kolem postele pro domácí mazlíčky.