Jak vysadit a pěstovat boubelku

Boubelka (Alstroemeria) je hlíznatá rostlina a pochází z Jižní Ameriky (proto lilie Inků). Podle druhu a odrůdy může dorůstat do výšky 50 až 150 cm a kvete často od června do října  zvláště při pravidelném odstraňování odkvetlých květů. Nálevkovité květy podobné květům lilií rozkvétají v mnoha barvách a odstínech a jsou pro ně typické drobné čárky nebo tečky na horních okvětních lístcích. 

Ideální do větších nádob 

Rostlina má ráda kyprou výživnou půdu na slunném až polostinném místě, za horkého léta uvítá ale přistínění. Její hlízovité kořeny jsou citlivé na větší mráz (zvládnou max. -10 °C), proto není boubelka vhodná pro trvalé venkovní pěstování. Bez problémů však prospívá v nádobách v zimní zahradě, ve skleníku nebo na zaskleném balkonu. 

Alstromerie neboli boubelka
Info ikona

Alstromerie se využívá k řezu. Při pravidelné výměně vody a seřezávání stonku vydrží ve váze až dva týdny.

Vyhovuje jí také letnění na zahradě – na jaře stačí zapustit květináč do slunného záhonu chráněného před větrem a na podzim jej zase přenést dovnitř. Během léta vyžaduje alstromerie vydatnou zálivku, v zimě jen mírnou. Na jaře i na podzim je možné ji množit dělením trsů. 

Správná výsadba = polovina úspěchu 

Hlízovité kořeny, resp. oddenky boubelky vysaďte začátkem podzimu nebo jara asi 20 cm hluboko do humózní půdy. Při práci buďte ale opatrní, kořeny se snadno lámou. Při pěstování v nádobách mohou přezimovat na tmavém a chladném, ale mrazu prostém místě. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada