Způsob, jak se rychle zbavit octomilek: stačí dodržet jednoduchá pravidla. Vytvořte past nebo využijte koření

Jak vypadají octomilky

Banánové mušky doma určitě nepřehlédnete: jde o malé létající mušky měřící v průměru 3-4 mm. Mají červené oči a svým vzhledem připomínají miniaturní mouchy. Živí se rozkládajícím se ovocem, zeleninou a jinými fermentujícími materiály

Kde se octomilky berou

Jakmile se po létě venku trochu ochladí, většinou se malé protivné mušky doma objeví, ani nevíte jak. Octomilky jsou mistry v nalezení zdrojů potravy. Jsou přitahovány především přezrálým ovocem, zbytky v nádobí a jinými zdroji, kde objevují kvasící cukry. Teplé a vlhké prostředí kuchyní a jídelních koutů jim nabízí ideální podmínky pro rozmnožování.

Proč se mušky octomilky objevují hlavně na podzim? Na podzim dozrává mnoho druhů ovoce a lidé je často sklízejí a ukládají. Pokud je ovoce uloženo v teplém a vlhkém prostředí, může začít relativně rychle fermentovat, což je pro tyto nevítané návštěvníky ideálním místem pro kladení vajíček. K tomu přidejte skutečnost, že chladnější počasí vede k tomu, že lidé méně větrají své domy, což může zvyšovat vlhkost v interiéru. V kombinaci s dostupností potravy to vytváří pro mušky ideální podmínky pro rozmnožování právě v tomto období.

 

5 tipů, jak se zbavit octových mušek

1. Důkladná hygiena

Jakákoliv kapka kyselého nápoje, drobek ovoce nebo nevyhozená pecka jsou pro octomilky požehnáním. Je proto potřeba udržovat vše čisté a po vaření a jídle všechny povrchy otřít. Ujistěte se, že máte čistý odpadkový koš a pravidelně ho vynášejte. Nenechávejte ve dřezu špinavé nádobí, rozhodně ne přes noc a důsledně odstraňujte jakékoliv zbytky jídla (nádobu s domácím bioodpadem na podzim odnášejte raději za venkovní dveře, nenechávejte ji doma v teple).

2. Uchovávání ovoce

Jestli skladujete ovoce v misce nebo košíku na kuchyňské linkce nebo stole, několikrát denně ho kontrolujte, jestli nejeví známky zkázy. Přezrálé ovoce uložte vždy do lednice nebo ho rychle snězte.

3. Past na octomilky

Smíchejte jablečný ocet s kapkou mýdla a nalijte směs do misky. Vůně octa mušky přiláká, ale mýdlo je stáhne do pasti. Podobně neodolatelnou lahůdkou jsou pro mušky kyselé nápoje jako je pivo, víno, ocet nebo třeba řídký kvásek. Nalijte je do misky, přetáhněte přes ni pevně potravinářskou fólii a udělejte do ní malé dírky (třeba párátkem). Mušky hnané chutí se dírkami dovnitř protáhnou, ale ven už se nedostanou.
Jestli se vám nechce vyrábět si pasti doma, skočte do nejbližší drogerie, pasti na octomilky už jsou běžnou součástí sortimentu.

4. Esenciální oleje a koření

Některé esenciální oleje, jako je olej z eukalyptu, levandule nebo čajovníku, mohou působit jako octomilkové odpuzovače. Stačí smíchat několik kapek esenciálního oleje s vodou v rozprašovači a pravidelně postřikovat postižené oblasti. Skvělým odpuzovačem je i voňavý hřebíček, který muškám smrdí. Nasypte ho na dno odpadkového koše a uvidíte, jak rychle se odstěhují.

5. Důkladné sušení houbiček a utěrek

Zbytky jídla z mytí nádobí v kombinaci s vlhkostí jsou velkým lákadlem… Denně měňte utěrky a houbičky pořádně propírejte. 

 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada