Zbavte se běžných škůdců na zahradě zcela zdarma: postačí vám obyčejný plevel nebo chilli papričky

Je to snadné, účinné a to nejlepší, je to zadarmo. Stojí to jen trochu vašeho času, ale co bychom pro ušetření nějakých těch korunek neoželili, že?

Kopřiva není jen léčivá rostlina, zlikviduje i savý hmyz

Kopřivová jícha je výtečné hnojivo, které obsahuje hodně dusíku, to již všechno víme. Ale právě kopřiva, kterou často jen tak bez rozmyslu ze zahrady pěkně „vyženete“ vám pomůže v boji proti mšicím, sviluškám, obaleči či dřepčíkům. Stačí ji jen aplikovat více koncentrovanou na nadzemní části rostlin. Preventivní účinky má proti plísním.

Ale jak se takový kopřivový zákvas vyrábí? Jednodušší už to být nemůže

Potřebujete tak 10 lžic čerstvě nasekané (hodně najemno, tím celý proces urychlíme) kopřivové natě, které vložíte do 1 litru vody, nejlépe dešťové, kterou rostliny milují. Použít můžete jak kopřivu žahavku, tak kopřivu dvoudomou. Promícháme a necháme tak týden macerovat, nejlépe při teplotě kolem 20 °C. Platí zde přímá úměra, čím vyšší teplota, tím rychleji získáme zákvas. Jednou denně promíchejte, aby se do zákvasu dostal vzduch, tím opět urychlíme kvasné procesy. Zákvas bude trochu zapáchat, tak si jej raději nedávejte poblíž terasy či sezení. Po týdnu scedíme přes síto, naředíme v poměru 1 díl zákvasu na 5 dílů vody a aplikujeme jako postřik.

Zběhovec je nejen výborná léčivá rostlina, ale i účinná ochrana proti hmyzu

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans) je oblíbená léčivá rostlina, nicméně pro hmyz tak lákavá není a dalo by se říci, že je to takový přírodní insekticid. Hmyz zabíjí sice pomaleji, než tyto pesticidy, nicméně je šetrnější k přírodě. Zběhovec je zcela nenáročný na pěstování, dobře roste i v polostínu, snáší i občasné sešlapávání.

Jak vyrobit ze zběhovce insekticid

Je to stejně jednoduché jako u kopřivy, nasekejte tak 14 lžic čerstvé natě zběhovce a zalijte 1 litrem dešťové nebo alespoň odstáté vody. Zde proces trvá kratší čas, neboť stačí nechat kvasit dva dny v teple, pak přecedit a bez dalšího ředění aplikovat jako postřik na listy.

Pálivý odvar z chilli papriček a jak na něj

Jste-li milovníci chilli papriček, tak vězte, že právě ony vám také mohou pomoci v boji proti savému hmyzu, jako jsou mšice nebo svilušky.

Potřebujete 10 lžic podrcených, silně pálivých suchých chilli papriček nebo 20 lžic pokrájených čerstvých plodů. Potřebné množství papriček vložíme do 1 litru dešťové či odstáté vody, půl hodiny povaříme (necháme pouze lehce probublat). Necháme vychladit, přecedíme, naředíme a před aplikací na listy naředíme vodou v poměru 1:1.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada