Sametka podzimní způsobuje nepříjemnou tzv. srpnovou vyrážku. Chraňte sebe i domácí mazlíčky nebo se uškrábete

Sametka podzimní, lidově a nepřesně sviluška (Neotrombicula autumnalis),  je malý roztoč, který dokáže způsobit nepříjemné komplikace svým hostitelům – lidem, zvířatům i ptákům. Sametky jsou nenápadné a jejich přítomnost na svém těle zjistíme až podle podrážděných a svědivých míst na kůži.

 

Jak vypadá sametka podzimní

Dospělý roztoč sametka má velikost kolem jednoho milimetru. Má čtyři páry nohou a jeho tělo je pokryté hustými chloupky. Odtud název sametka, neboť povrch těla roztoče připomíná samet. Dospělci žijí v půdě, kam nakladou vajíčka, ze kterých se vylíhnou drobné červené larvy. Ty, na rozdíl od dospělců, mají jen tři páry nohou. Přesto jim tento počet stačí k tomu, aby se snadno přemístily na trávu, listy keřů a porost. Tam si vyčíhají svoji oběť. Sametky pro svoje další vývojové stadium potřebují většinou teplokrevné živočichy např. hlodavce, domácí zvířata, ptáky, ale i lidi. Larvy na těle hostitele vyhledají místa, kde je tenká kůže. Svými kusadly ji pak naruší a do rány ze slinných žláz vstříknou sekret s trávicími enzymy. Tím se kožní buňky a tkáň naruší - „rozpustí“ - a jsou potravou pro larvy. Po asi dvou až třech dnech larvy odpadnou a postupně se z nich vyvinou dospělci.

 

Kde se vyskytují sametky podzimní

Sametky podzimní se vyskytují především v půdě. Tam kladou svá vajíčka, z nichž se vylíhnou larvy. Larvám sametek vyhovují vlhká místa s vysokou travou, neudržovanými zelenými kouty a keři. Vysoké travní porosty, louky a parky kolem řek a potoků jsou ideálním prostředím. Z nich se jim lépe „útočí“ na svého hostitele, kdy se jednoduše přichytnou na oděv lidí nebo srst zvířat. Dokonce ptáci bývají často sametkami napadáni, aby jejich larvy posléze roznášeli na svém peří.

 

Jak vypadá kousnutí sametkou podzimní

Dospělé sametky nejsou škodlivé. Škodlivé jsou jejich larvy, které způsobují tzv. trombikulózu. Podrážděná místa na kůži – často se vyskytují v místech, kde přiléhá oděv: podkolení jamky, třísla, podpaží, pod prsy, kožní záhyby - připomínají vyrážku, jsou velice svědivá a člověka dráždí až k jejich rozškrábání. Na kůži vzniklé ranky pak mohou být vstupní branou pro různé infekce. Nepříjemné štípance se hojí dlouho. Podle rozsahu napadení i několik týdnů. V případě rozsáhlého napadení je vhodné navštívit lékaře. Trombikulóza se léčí pomocí lihových tinktur, hojivých mastí a uklidňujících pudrů.

 

Jak se zbavit sametky podzimní

Vyhnout se napadení sametkami podzimními je při pobytu ve volné přírodě a na zahradě zpravidla těžké. Obzvláště v období jejich velké aktivity a přemnožení. Vyhýbejte se především neudržovaným a nepokoseným lokalitám hlavně podél potoků a řek. Hojně se vyskytují na místech s rostlinným organickým odpadem. Po návratu domů ze zahrady a volné přírody je vhodné oděv převléci a vyprat. Nezapomeňte se osprchovat s použitím mýdla. Jen důkladnou hygienou se můžete vyhnout nepříjemnostem, které larvy sametek způsobují. Na své zahradě předejdete výskytu sametek průběžným úklidem, pravidelným kosením trávy a používáním vhodného oděvu a repelentů.

 

Domácí zvířata

Nezapomínejte ani na své domácí mazlíčky. Mohou být nejen hostiteli larev, ale i jejich přenašeči. Pokud se tedy kočky nebo psi příliš drbají, mají svědivá místa, která si vykusují, může se jednat o napadení sametkami. V takovém případě je dobré navštívit veterináře co nejdříve.

 

 

Zdroje: https://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/jak-omezit-sametky-ktere-nas-trapi-na-zahradach

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sametka_podzimn%C3%AD