Sprchávání rybízu: je možné opadávání květů a malých plůdků ovlivnit? Je, ale jen omezeně

Sprchávání, resp. samovolné opadávání poupat, květů a malých plůdků rybízů má na svědomí nejčastěji chladné počasí. Jarní mrazíky poškozují květní orgány, déšť způsobuje neklíčivost pylu, nízké teploty zase nedostatek opylovačů (včel). 

Vysaďte si pozdní a samosprašné odrůdy rybízu

V důsledku nepříznivého počasí je hmyz opylující květy rybízů málo aktivní a neopylené květy opadávají. Řešením je tedy pěstování později kvetoucích odrůd (zvláště v chladnějších oblastech) a také odrůd samosprašných (např. červený rybíz 'Tatran', černý rybíz 'Ometa'). 

Důvodem sprchávání ale může být i sucho, příp. horko, které vyvolává zasychání blizen. Při nedostatků vláhy proto rybízy dostatečně zalévejte. Samozřejmostí by mělo být i přihnojování rybízů kompostem a minerálními hnojivy. 

Sprchávání brání i prosvětlovací řez rybízů po sklizni

K předčasnému opadu plůdků dochází často i v zastíněných částech rybízových keřů. Ponechávejte v nich proto max. osm hlavních větví. Každý rok po sklizni také odplozené větve o třetinu zkraťte a rybízy prosvětlete. 

Pro rybízy je vhodnější tvar keře (oproti stromku) – keř má až dvojnásobnou životnost, nepotřebuje oporu, snáze se u něj provádí řez a nehrozí mu botrytida. Na sprchávání ale nemá tvar rybízů vliv.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada