Jarní úklid mezi trvalkami

Dokonce i když jsou rostliny zvoleny tak, aby jejich nároky a potřeby optimálně ladily, časem se některé rozšíří a jiné zmizí, protože jsou krátkověké nebo neodolají konkurenčnímu tlaku. Některé květiny, například kosatec, hvězdnice a třapatka, časem polevují v kvetení a jejich trsy řídnou. Po několika letech je proto nutné je zmladit – tedy rozdělit a přesadit, nejlépe na jaře nebo na podzim.

Co je nutné udělat 

Odstřihněte suché stonky a rostliny vyryjte. Kořenové baly rozdělte na části veliké asi jako pěst a do doby výsadby je uložte do lísek a zakryjte rohoží. Rostliny roztřiďte podle druhů a označte popiskami. Prázdný záhon nejprve srovnejte, přehoďte vyzrálým kompostem a zryjte, nakonec rozložte rostliny a znovu zasaďte.

Podzimní květy trvalek
Info ikona

Za jarní péči se vám některé trvalky odvděčí na podzim. Nejlepší předlohou jsou anglické záhony.

Dodržujte vzdálenosti. U odnožujících druhů ponechte kolem rostlin větší prostor, abyste nemuseli za krátkou dobu záhon znovu prosvětlovat. Volné mezery v prvních letech zakryjte letničkami. Na malých záhonech nevysazujte rozrůstající se trvalky, například vrbinu nebo kostival. 

Kompletní obměna 

Při renovaci záhonu někdy nezbývá než změnit druhovou skladbu rostlin, protože se změnily podmínky – především příliv světla (dorůstání nebo naopak vykácení dřevin). Jindy se na pozemku, zejména v blízkosti nových sídlišť, objeví či naopak zmizí pramen nebo se sníží či zvýší hladina spodní vody. Nezapomeňte, že výběr rostlin musí vždy odpovídat aktuálním podmínkám.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada