Bodlák obecný: urputný plevel našich zahrad a jak se ho zbavit

 

Bodlák obecný

Bodlák obecný (Carduus acanthoides) je dvouletá rostlina, jejíž lodyha může dosáhnout výšky až 100 cm, přičemž vůbec není výjimkou výška 130 – 150 cm. Lodyha bodláku je silná, přímá a ostnatá. Ostny jsou velmi ostré, u vyzrálých rostlin mohou dosahovat délky až 5 mm. Květy jsou zpravidla červené až červenofialové a na vrcholku lodyhy jich bývá zpravidla 5 – 8. Plody bodláku jsou podlouhlé nažky délky asi 4 mm. Nažky jsou opatřeny chmýrem, který jim pomáhá přenést se daleko od mateční rostliny. Semena bodláku mají vysokou klíčivost, takže pokud bodláky rostou i ve vzdálenějších lokalitách od vaší zahrady, vítr chmýr s nažkami snadno přenese až k vám.

 

Největší problém: kořen

Kořen bodláku obecného je velmi silný, bohatě rozvětvený a křehký. Snadno se dostává do hlubokých vrstev půdy. Podobně jako kořen svlačce rolního je schopen přežít dlouhá období sucha, neboť vláhu čerpá ze spodních vrstev zeminy. Problémem je, že když chcete celý kořen bodláku vyrýt nebo vykopat, snadno se láme. Na zlomu se pak kořen rozvětví a prorůstá i na jiných místech záhonu.

 

Kde se bodláku daří?

Bodlák agresivně obývá neobdělávané kusy půdy, rumiště, příkopy, okraje polí a místa, o která se majitelé půdy zpravidla nestarají. Vítr přenáší chmýr s nažkami do našich zahrad, kde semena bodláku velmi snadno klíčí.

 

 

První předpoklad úspěchu: bodlák nesmí odkvést

Pokud se ve vašich záhonech či v trávníku už bodlák objevil, v žádném případě jej nesmíte nechat odkvést. Lodyhy a konce větvení, kde jsou květy, olámejte a květy zlikvidujte. Pokud už se stalo, že květy odkvetly a nahradil je chmýr, s nejvyšší opatrností vše odstřihněte a skutečně důkladně zlikvidujte. Až poté se pusťte do likvidace rostliny.

 

Kořenů se lze zbavit mechanicky. Bude to ale dřina!

Pokud se bodláky ve vaší zahradě objevily prvním rokem, jsou mladé, je možné že s pomocí rycích vidlí dostanete až ke koncům kořenů. Znovu radíme: snažte se dostat co nejhlouběji, pracujte pečlivě a opatrně, kořeny se budou lámat. Bude to úmorná práce, ale v boji s bodlákem se nic jednoduchého čekat nedá.

 

Jsou i jiné metody, jak zatočit s bodlákem?

Po všech našich zkušenostech, jak se v zahradě zbavit bodláku, tvrdíme, že nic jiného než pomoc herbicidového postřiku vám nepomůže. Ale znovu připomínáme základní pravdu. Herbicid se sice skrze pletivo lodyhy a listů dostane do kořenového systému, kde účinně zapůsobí, ale bodlák nesmíte před tím nechat odkvést. Pokud se tak stane, chmýr přenese semena do okolí a vaše práce bude zbytečná.

 

Podobně jako svlačec rolní je i bodlák obecný v našich zahradách nepříjemným plevelem a boj s ním je mimořádně obtížný. Ale podobně jako u svlačce i u bodláku platí: vaše úsilí bude korunováno úspěchem pouze tehdy, pokud rostliny neodkvetou. A pokud máte v okolí bezohledného souseda, který proti bodlákům nepodniká nic, bude váš boj s tímto invazivním plevelem o to těžší.

 

Zdroje informací:cs.wikipedia.org, autorský text