4 tipy, jak nejlépe využít dřevnatý odpad ze zahrady: hlavně ho nevyhazujte, to by byl hřích, ušetříte totiž pěkné peníze

Dřevní drť
Info ikona

Dřevní drť lze přidat například do kompostu pro provzdušnění, nebo s ní zamulčovat záhony, kde neporoste plevel a zamezíme také odparu vody

Drtiče větví nám usnadní práci, stačí si jen vybrat dle finančních možností

Ať už jste dřevnatý odpad získali jakýmkoliv způsobem, je důležité ho nějak zpracovat, a to nejlépe na drť. V případě malého množství větví je lze nadrtit ručně s pomocí sekery a špalku. Ale mnohem snadnější, a to především v případě, máme-li větší množství větví, nám poslouží drtič větví. Existují dva základní druhy drtičů, buď vytváří drobnější drť, kdy se drtí měkké a slabší větve nebo větší kousky, zde pak mluvíme o štěpkovači, a ten se používá pro větve silnější a tvrdší. Levnější jsou samozřejmě drtiče na slabší a měkké větve. Máme-li drť, co tedy s ní můžeme všechno provést?

1. Dřevní drť jako cenný doplněk pro kompost

Hrubě rozdrcené větve se hodí jako doplněk při kompostování odpadů ze zahrady a z kuchyně, protože kompost dobře provzdušní. Dřevní drť má tedy pozitivní vliv na rychlost tlení kompostu, která se díky ní zvyšuje. Jde o to, že tím, jak na kompost postupně vršíte odpad ze zahrady (posečená tráva) nebo kuchyně, dochází ke sléhání této hmoty a uvnitř kompostu pak není dostatek vzduchu, který by rozkladný proces nastartoval. Abychom se tomuto jevu vyhnuli, stačí mít vedle kompostu připravenou hromádku drtě a rostlinný odpad pravidelně drtí prokládat.

2. Dřevní drť pro mulčování: přece nebudete mulčovací kůru kupovat

Máte-li čerstvě nadrcené větve, můžete je použít stejně jako mulč z kůry k pokryvu půdy mezi keři, trvalkami nebo pod bobuloviny. Díky vyššímu obsahu tříslovin ve dřevě a zastínění půdy navršením drtě, se v tomto místě nedaří ani plevelu. Vrstva mulče je navíc účinnou ochranou půdy před výparem. Zlepšují se také životní podmínky pro živé organismy v půdě, což má pak za následek vyšší úrodnost půdy.

3. Dřevní drť pro provzdušnění půdy, což ocení nejen trvalky

Čerstvě nadrcenou drť lze přidat rovnou do půdy jako organickou hmotu a tím zlepšit její provzdušnění. To ocení především trvalky, dřeviny i zelenina na záhonech. S množstvím drtě přímo do půdy to ale nepřehánějte, protože pokud by drtě bylo moc, dochází k tlení díky mikroorganismům, kteří odebírají dusík z půdy, což pro rostliny není optimální. Pokud máte drtě velké množství, dejte přednost jejímu přidání do kompostu či ji použijte pro stavbu nových cestiček v zahradě.

4. Dřevní drť použijeme pro novou cestu

Rozdrcené dřevo se používá jako povrchová vrstva pro cestičky v zahradě, zejména ty v zeleninové zahradě mezi jednotlivými záhony. Takové cesty působí pěkně, nezatěžují životní prostředí, jsou levné na založení a funkční. Jsou schůdné i za deštivého počasí, což se o všech cestách říct nedá. Pokud se rozhodnete drť použít na výplň cest, pamatujte na to, že vrchní vrstvu musíte každým rokem doplňovat novou drtí, protože tím, jak po cestě chodíte si vrstvy sesedají a postupně podléhají tlení.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada