Sasanka vábná

Anemone blanda

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování

Zahradní styl

květinová zahrada, užitková zahrada, nádobová zahrada, lesní zahrada

Původ

Sasanka vábná (Anemone blanda) patří k nejznámějším zahradním sasankám. Roste v celé jižní Evropě, je rozšířena na území od Pyrenejí přes Itálii do Řecka a Bulharska. Nejčastěji se vyskytuje na skalnatých horských svazích nebo na okrajích lesa, lze ji najít také v řídkých dubových lesích.

Růst

Sasanka roste vzpřímeně, na vhodném stanovišti se snadno rozrůstá, a tvoří tak rozsáhlé porosty. Z černé válcovité hlízky vyrůstá vzpřímený květní stonek vysoký 10–15 centimetrů.

Olistění

Zpravidla 3 listy, přízemní, na spodní straně chlupaté, okrouhlé.

Květy

V oblastech s mírným klimatem kvetou sasanky vábné už v únoru, hlavní doba kvetení je však od března do dubna. Barva květů se pohybuje od jasně bílé přes různé odstíny růžové a fialové po jasně modrou, s níž kontrastují žluté tyčinky uprostřed. Okvětní lístky jsou uspořádány ve tvaru hvězdy.

Umístění

Vhodná do zahrady a do nádob. Nejlépe prospívá na slunných až částečně stinných, chráněných místech.

Půda

Základní podmínkou úspěchu je dobrá drenáž. Při výsadbě na těžkých půdách podsypejte cibuli pískem, aby zem byla propustnější. Kromě toho by měla zemina být bohatá na živiny a humus.

Výsadba

Sasanka vábná kvete časně na jaře, proto by měla být zasazena na podzim. Doporučujeme zasadit cibuli hned poté, co ji koupíte, protože rychle vysychá. Pokud to není možné, můžete ji před výsadbou dát na noc do vody. Při výsadbě dejte pozor, aby se nepolámaly křehké kořínky.

Péče

Čerstvě zasazené nebo mladé sasanky na zimu zakryjte listím nebo chvojím. 

Rozrůstání

Vzhledem k tomu, že se sasanka vábná množí samovýsevem, se někdy rozšíří víc, než byste chtěli. Abyste ji udrželi na uzdě, můžete přebytečné rostliny vyrýt a přesadit. Nejlépe to jde po odkvětu, na konci jara. Rostliny se na novém stanovišti snadno ujímají.

Využití

Sasanka vábná je oblíbená drobná jarní květina. Je vhodná jako podsadba dřevin s řidšími větvemi.  Za vhodných podmínek se snadno množí samovýsevem a časem vytvoří koberec, neutlačuje však sousední rostliny. V přírodních nebo venkovských zahradách je vítanou rostlinou na smíšených záhonech. Pokud nemáte zahradu, můžete také sasanku pěstovat v nádobě na balkoně nebo na terase. I v květináči potřebuje dobrou drenáž.

Odrůdy

Nejběžnější z modrokvětých odrůd je ’Blue Shades’. Raritou, kterou je obtížné získat, je rovněž modrá odrůda ’Blue Pearl’. ’White Splendour’ má nápadně velké, jasně bílé květy, které se k okrajům vybarvují mírně do růžova. Kvete déle než botanický druh i většina jiných odrůd. ’Pink Star’ kvete světle růžově, květy odrůdy ’Charmer ’ jsou sytě růžové. Sasanka vábná ’Radar’ má zářivě červené květy s bílým středem.

Množení

Sasanky vábné tvoří semena a množí se samovýsevem. Nejlepší čas na ruční výsev je v říjnu. Chcete-li to provést, vyhlubte asi 5 centimetrů hluboké jamky a vložte do nich semena. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být nejméně 5 centimetrů. Sasanky lze také snadno množit dělením v pozdním jaru, jak je popsáno výše.

Choroby a škůdci

Sasanka vábná netrpí chorobami. Zřídka bývá napadána padlím, častěji se do ní pustí plži nebo mšice.