Řebčík kostkovaný

Fritillaria meleagris

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Původ

Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris) si své druhové jméno zaslouží: květy jsou pokryty skvrnami, které připomínají šachovnici. Cibulovina, která patří do čeledi liliovitých (Liliaceae), je domácí ve velké části Evropy a na Kavkaze, u nás však neroste. Roste na vlhkých loukách nebo ve vlhkých řídkých lesích. Při pěstování na zahradě nezapomeňte, že řebčík je jedovatý: proto při péči o něj používejte rukavice.

Růst

Z cibule vyrůstá několik vzpřímených stonků, které dosahují výšky 25 až 35 cm, trs má průměr asi 10 až 20 cm. Na konci každého stonku vyrůstá jeden květ. Po odkvětu nadzemní část zatahuje.

Listy

Čárkovité, zašpičatělé, celokrajné, matně šedozelené, jakoby ojíněné, dlouhé až 15 cm.

Květy

Skvrnité květy mohou být v závislosti na odrůdě bílé nebo růžové až intenzivně fialové. Na bílých květech je šachovnicový vzorek jen těžko patrný, ale při pozorném pohledu ho lze rozeznat. Zvonkovité květy jsou dlouhé 5 až 10 centimetrů, převislé. Řebčík kostkovaný je tak jednou z oblíbených květin v jarní zahradě. 

Umístění

Světlé místo, kam nesvítí polední slunce, až polostín. Řebčíku vyhovuje chladné stanoviště s mírně vlhkou až vlhkou půdou, třeba na louce u okraje jezírka. Za příznivých podmínek se rychle šíří a je vhodný pro zplanění. Po odkvětu zatahuje, proto k němu vysaďte rostliny, které v létě a na podzim zakryjí prázdné místo.

Půda

Řebčíku vyhovují čerstvé, až vlhké půdy bohaté na živiny, hluboké a dobře odvodněné. Reakce by měla být mírně kyselá až neutrální. V záhonech s běžnou zeminou řebčík poroste, jen když ho budete dostatečně zalévat. Tyto požadavky jsou obvykle splněny v blízkosti jezírek nebo na mokrých loukách.

Výsadba

V listopadu zasaďte cibuli do hloubky 5 až 8 cm. Dodržujte vzdálenost mezi rostlinami 15 do 20 centimetrů. Po výsadbě udržujte půdu vlhkou. V prvním roce doporučujeme lehký zimní kryt, který ochrání cibule před silným mrazem. Po odkvětu rostliny zatahují a úplně ze záhonu zmizí. Je dobré si místo, kde roste řebčík, označit, abyste věděli, kde přesně cibule je.

Péče

V srpnu vstupuje řebčík do klidové fáze. Do té doby musí uložit do cibule dostatek asimilátů, proto listy neodstraňujte, dokud úplně nezežloutnou. Kolem srpna začíná klidové období. Cibule zůstávají přes zimu v zemi, v dalších letech (s výjimkou první zimy po výsadbě) nepotřebují kryt. Řebčík potřebuje hodně vody, proto ho za suchých období zalévejte. Na jaře mu prospěje dávka kompostu.

Použití

Na zahradě je řebčíku nejlépe u jezírka nebo na okraji skupiny dřevin, vyhovují mu také vlhké louky. Vhodní partneři jsou například blatouch bahenní (Caltha palustris) nebo klasické jarní cibuloviny, jako narcis (Narcissus) a bledule jarní (Leucojum vernum), jejichž jasné květy půvabně vynikají vedle fialových zvonků řebčíku. Do přírodní zahrady řebčík láká včely.

Odrůdy

Všechny uvedené odrůdy dosahují maximální výšky 30 centimetrů:

’Afrodita’: bílý květ, kostkovaný vzor je rozeznatelný jen při pečlivém prohlédnutí.

’Artemis’: fialovo-zelený kostkovaný květ.

’Charon’: tmavě fialový, téměř černý květ se světle fialovými kostkami.

’Emperor’: purpurově šedý kostkovaný květ.

’Poseidon’: růžový květ s purpurovými kostkami.

’Saturnus’: vzor šachovnice ve světle a tmavě červené barvě.

Množení

Tak jako ostatní liliovité rostliny i řebčík tvoří dceřiné cibulky, které můžete po zatažení nadzemní části vyjmout z půdy a rozsadit. Zasaďte je co nejdřív, protože rychle vysychají. Možné je i množení výsevem. Zralá semena se vysévají na podzim. Obvykle trvá několik měsíců, než vyklíčí, rostliny poprvé rozkvetou až za několik let. Chcete-li to zkusit, vysejte semena do množárenského substrátu smíchaného s pískem a zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Nádoba se semeny nesmí vyschnout a měla by být v chladu: optimální je po nějakou dobu teplota kolem bodu mrazu.

Choroby a škůdci

Řebčík kostkovaný zpravidla netrpí chorobami ani škůdci.