Urginea přímořská

Urginea maritima

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Světlo
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování

Urginea přímořská, známá také pod názvem mořská cibule. 

Původ

Mořská cibule (Urginea maritima) patří do čeledí chřestovitých (Asparagaceae), a jak napovídá druhový latinský název, pochází ze Středomoří. Rod Urginea zahrnuje asi 50 druhů, z nichž se pěstuje pouze tento.

Růst

Urginea přímořská je vytrvalá bylina. Listy, které tvoří hustý trs, dosahují výšky asi 60 centimetrů, cibule má průměr až 15 centimetrů. Modrohnědou až červenohnědou slupku; z větší části je nad zemí. Cibule se používají pro lékařské účely.

Listy

Z cibule na podzim vyrůstají 30 až 100 cm dlouhé a až 10 cm široké kopinaté, tuhé, vzpřímeně rostoucí šedozelené listy. Přečkávají zimu a na jaře odumírají.

Květy

Květy se objevují v srpnu a září. Květní stonek, který dorůstá do výšky 1–1,5 metru, nese přibližně 30 cm dlouhé hrozny se stovkami bílých květů s tmavě zelenými středy.

Umístění

V přírodě mořská cibule roste na suchých a teplých stanovištích ve vinohradnických oblastech. V zahradě je pro ni ideální chráněné místo u zdi, na kterou svítí slunce. Lze ji také pěstovat v chladné zimní zahradě; i tam by měla mít dostatek slunce.

Půda

Suchá, písčitá, propustná.

Výsadba

Při pěstování v nádobě dbejte na to, aby květináč měl objem aspoň 4 litry. Na dno nasypejte drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku. V zahradě cibuli v létě zasaďte do hloubky 5 až 8 cm.

Péče

Během vegetačního období je důležité mořskou cibuli dostatečně zavlažovat; znovu zalévejte, teprve až zemina vyschne. V období odpočinku, po zatažení listů, nechte substrát téměř vyschnout.

Dělení

Mořskou cibuli není nutné dělit.

Přezimování

Mořská cibule pěstovaná v květináči by měla zimovat na slunném místě s teplotou kolem 10 °C.

Použití

Kvetoucí mořská cibule je hezká dekorace studené zimní zahrady nebo chladnějších místností v bytě.

Léčivá rostlina

Mořská cibule byla známa jako léčivka už ve starověkém Egyptě. Ve středověku se z ní připravoval lék na vodnatelnost. Látky, které jsou v ní obsaženy – glykosidy, flavonoidy, antokyany a slizy –, mají močopudné účinky a posilují srdeční činnost. Jsou, podobně jako náprstník, součástí léků pro kardiaky. Pozor, rostlina je jedovatá: v minulosti byla součástí jedu na krysy. Proto není vhodné ji používat v domácím léčitelství.

Množení

Mořskou cibuli lze množit ze semen. Trvá však několik let, než poprvé rozkvete.

Choroby a škůdci

Mořská cibule zpravidla netrpí chorobami ani škůdci.