Rembrandtovy tulipány

Tulipa, hybridy

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Původ

Rembrandtovy tulipány patří mezi pozdní zahradní tulipány. Výrazné dvoubarevné zbarvení jejich květů je způsobeno virem – ten mění jejich vzhled, ale nijak rostlinám neškodí. Tato skupina byla pojmenována po slavném holandském barokním malíři Rembrandtu van Rijnovi (1606–1669).

Růst

Rembrandtovy tulipány, podobně jako tulipány papouškovité a plnokvěté pozdní tulipány, dosahují výšky 30 až 50 centimetrů.

Listy

Přisedlé široce vejčité zeleně zbarvené listy vyrůstají na lodyze střídavě.

Květy

Rembrandtovy tulipány rozkvétají pozdě na jaře. Květou poměrně dlouho – některé až čtyři týdny. Pro tuto skupinu je charakteristické žíhané nebo skvrnité zbarvení květů, způsobené přítomností viru.

Umístění

Stejně jako většina ostatních tulipánů také Rembrandtovy tulipány mají rády slunce, ale mohou růst i na mírně přistíněných místech.

Půda

Dobře odvodněná zemina bohatá na živiny, neutrální až kyselá.

Výsadba

Cibule Rembrandtových tulipánů se vysazují obvykle na podzim. Vzhledem k tomu, že viry se mohou přenášet na jiné tulipány, měly by rostliny této skupiny růst odděleně. Půda nesmí být příliš vlhká, jinak hrozí hniloba cibulí. Tomu lze předejít tím, že na dno výsadbové jamky nasypete trochu písku, který posouží jako drenáž.

Péče

Zejména v době kvetení potřebují Rembrandtovy tulipány dostatek vody, proto je za sucha zalévejte. Listy neodstraňujte, dokud nezežloutnou a nezaschnou. Květy však po odkvětu odstraňte, aby rostlina zbytečně neinvestovala energii do tvorby plodů. Na jaře můžete záhon s tulipány mírně přihnojit kompostem nebo hnojivem pro cibuloviny. Pokud po několika letech rostliny poleví v kvetení, může to být tím, že rostou příliš blízko u sebe. Pak nezbývá než je rozsadit.

Použití

Stejně jako ostatní tulipány i ty Rembrandtovy se hodí na barevné jarní záhony na slunných místech. Vysazují se ve skupinách, aby jejich květy patřičně vynikly. Rembrandtovy tulipány jsou také skvělé jako květiny k řezu. Aby vydržely co nejdéle, řežte je, když je květ ještě uzavřen, ale už je plně vybarven. Vzhledem k tomu, že tulipány ve váze stále rostou, je vhodné každý den seříznout stonky.

Odrůdy

U původních odrůd Rembrandtových tulipánů se paleta barev pohybovala od hořčicově žluté přes hnědou až po fialovou. Pravděpodobně nejznámějším tulipánem z této skupiny byla po dlouhou dobu odrůda ’Semper Augustus’, která však bohužel dnes už neexistuje. Díky svému jedinečnému vzhledu to byl nejdražší tulipán všech dob – jeho cibule se prodávala až za 10 000 guldenů. Přestal se však pěstovat, když bylo v 19. století objeveno, že příčinou neobvyklého zbarvení je virové onemocnění. Proto jsou dnes dostupné jen některé staré odrůdy Rembrandtových tulipánů. Ten, kdo má zájem o staré Rembrandtovy tulipány, by měl navštívit každoroční výstavu tulipánů ve Wakefieldu (Wakefield and North of England Tulip Society). Málokdy se prodávají jednotlivé odrůdy Rembrandtových tulipánů, častěji je nabízena směs barev. S trochou štěstí seženete odrůdu ’Victor Hugo’.

Některé další odrůdy:

’Insulinde’: krémová barva květů se v průběhu kvetení mění na fialovou a bílou.

’Sorbet’: bílé květy s růžovým žíháním.

’Union Jack’: květy v kombinaci malinově červené a slonovinově bílé.

Množení

Cibulemi nebo výsevem, množení cibulemi je však rychlejší a výhodnější. Jakmile zhnědnou a zaschnou listy, vyjměte cibuli z půdy, oddělte dceřiné cibule a uložte je na chladném, tmavém a suchém místě.

Choroby a škůdci

Rembrandtovy tulipány si často najdou plži, cibule zase chutnají hrabošům. Abyste je ochránili, vysazujte je v drátěných koších. Někdy se objevují i mšice. Protože mšice přenášejí virová onemocnění, je důležité, aby Rembrandtovy tulipány byly co nejdál od ostatních tulipánů, aby se virus nešířil.