Tuhle chybu dělá skoro každý: Pěstujeme rostliny, které škůdci milují víc než vy
Škůdci rostlin některým rostlinám prostě nedokážou odolat
Škůdci rostlin, jako jsou mšice, svilušky nebo molice, cíleně vyhledávají rostliny s vlastnostmi, které jim vyhovují, tedy rostliny se sladkými šťávami, jemnými listy, nebo hustým olistěním, které jim poskytují dobrý úkryt. Tyto rostliny často produkují látky, které jsou pro škůdce ohromným lákadlem, nebo jim nabízí ideální prostředí pro rozmnožování. Je přitom jedno, zda pěstujete květiny na balkoně, zeleninu na zahrádce nebo okrasné keře, napadnout mohou všechny. K pochopení těchto mechanismů vám pomůže lépe chránit vaši zahradu. Pojďme se podívat na konkrétní rostliny, které škůdce nejvíce přitahují, a jak s tím můžete pracovat.
Levandule je voňavá a velmi lákavá pro mšice
Levandule je oblíbená pro svou vůni a fialové květy, které zahradě dodávají kouzlo Provence. Bohužel je také ohromným magnetem pro mšice, které přitahuje jejich šťavnaté listy. Mšice mohou oslabit rostlinu a snadno se přenesou i na sousední rostliny.
Náš Tip
Pravidelně kontrolujte spodní strany listů a v případě nálezu nejprve použijte jemný proud vody k jejich odstranění. Pomoci může, když poblíž levandule zasadíte měsíček lékařský, který škůdce rostlin zase naopak odrazuje.
Lichořeřišnice: jedlá to kráska, kterou miluje i molice
Lichořeřišnice (Tropaeolum majus) je ceněná pro své pikantní listy i květy, které obohatí saláty a zdobí talíře. Jenže tato rostlina rovněž láká i molice, drobné bílé mušky, které se rychle množí a pokud jim v tom nezabráníte, napadnou i další rostliny v okolí. Jejich přítomnost poznáte podle bílého povlaku na listech a oslabeného růstu.
Náš Tip
Umístěte poblíž lichořeřišnice žluté lepové desky, které molice a další škůdce rostlin přitahují a zachytávají. Pomoci rovněž může proplachování rostliny, které může udržet molice pod kontrolou.
Slunečnice je takový zářivý cíl pro mšice
Slunečnice (Helianthus annuus) svými velkými květy a impozantní výškou okouzlí každého zahrádkáře. Bohužel jsou však také cílem mšic, které se shromažďují především na stoncích a listech. Díky výšce slunečnic se mšice snadno šíří na sousední rostliny, jako jsou rajčata nebo okurky. Mšice je velmi obávaný škůdce rostlin, proto je potřeba zabránit jim v množení.
Náš tip
Vysaďte poblíž česnek (Allium sativum) nebo pažitku (Allium schoenoprasum). Jejich silná vůně mšice odpudí. Navíc pravidelná kontrola a odstraňování napadených částí rostliny je klíčem k prevenci.
Petúnie: barevné hvězdy parapetů, které zbožňují třásněnky
Petúnie (Petunia) jsou oblíbené pro své pestré květy, které rozzáří balkony i zahrady. Jenže také přitahují třásněnky, drobné škůdce rostlin, kteří způsobují stříbřité skvrny a deformace květů. Třásněnky se snadno šíří větrem na další rostliny.
Náš tip
Rostlinám pravidelně kontrolujte květy a jakmile je odhalíte, použijte na ně mýdlový roztok (1 lžíce tekutého mýdla na 1 l vody). Vysaďte k petúniím aksamitník (Tagetes).
Túje: Zelené ploty jsou oblíbeným domovem škůdců rostlin
Túje (Thuja) jsou oblíbené pro tvorbu hustých živých plotů. Jejich husté jehličí totiž poskytuje ideální útočiště pro svilušky a roztoče, kteří způsobují žloutnutí a oslabení rostlin. Škůdci se mohou navíc snadno přesunout na další rostliny, keře nebo zeleninu.
Náš tip
Abyste tomu zamezili, pravidelně je prořezávejte, budou vzdušnější. Zvyšujte vlhkost zaléváním, protože svilušky mají rády sucho. A vysázejte okolo šalvěj, která je odpuzuje.
S těmito tipy můžete udržet svou zahradu zdravou a krásnou, bez toho, abyste se museli vzdát svých oblíbených rostlin. Máte své vlastní triky, jak se vypořádat se škůdci? Podělte se s nimi s námi, třeba inspirujete další zahrádkáře.
Podívejte se do naší galerie, které rostliny přitahují škůdce jako magnet..