Zahrádkářský trik století? Biouhel vdechne půdě nový život a přinese úrodu snů
Superhrdina jménem biouhel: Co to je a proč byste ho měli znát?
Tento superhrdina zahrad není jen tak nějakou hmotou, zaručí bohatou úrodu. Jde ve skutečnosti o velmi křehké, černé „dřevěné uhlí”, jež vzniká pyrolýzou, čili procesem, u něhož se organický materiál „upeče” bez kyslíku. Žádný dým, žádné škodliviny, jen čistá porézní hmota, která oživí půdu každé zahrady. Biouhel nasává vodu a živiny jako houba a dávkuje je rostlinám přesně, když je potřebují. Jeho porézní struktura provzdušňuje půdu, takže kořeny mohou pěkně růst. Biouhel funguje i jako půdní hotel pro blahodárné mikroorganismy, které podporují zdraví vašich rostlin. A kromě toho rovněž pohlcuje i škodliviny, tedy třeba těžké kovy, čímž dělají úrodu zdravější a v neposlední řadě uzamkne uhlík v půdě na stovky let, čímž pomáhá v boji proti klimatickým změnám. Je tedy ekologický.
Biouhel v regenerativním zemědělství
Užívání biouhlu patří do regenerativního zemědělství, což je přístup, který vrací půdě život. Regenerativní zemědělství tedy není jen o pěstování rostlin, ale i o umění obnovovat půdu, zvyšovat její odolnost a podporovat ekosystém. Biouhel, který dokáže zadržovat vodu, živiny a uhlík, posiluje půdu, aby odolávala suchu, erozi a změnám klimatu. Společně s technikami minimální orby, střídání plodin nebo pěstování meziplodin, vytváří biouhel půdu, která je zdravější a úrodnější. To potom vede k bohaté sklizni.
Jak použít biouhel na své zahradě?
Mějte na paměti: že byste nikdy neměli přidávat suchý biouhel přímo do půdy, protože vám nasaje všechny živiny jako hladový vysavač. Nejprve je nutné ho nakrmit. A to uděláte tak, že:
- Smícháte biouhel s kompostem v poměru 2 cm biouhlu a 20 cm kompostu. Zrychlí to kompostování a nasytí to biouhel živinami.
- Dále také můžete kombinovat biouhel s hnojivem v poměru 1:1, kdy ho necháte společně dozrávat.
- A v neposlední řadě můžete biouhel namočit do kopřivového výluhu nebo do organického hnojiva, kde nasákne živiny.
Pro bohatou úrodu stačí, když použijete 1-2 kg na 1 m². Přidávejte ho do kořenové zóny (asi 20 cm hluboko) a sledujte, jak vaše zahrada ožívá. A k čemu ho můžete použít?
- Nakrmený biouhel můžete použít na zeleninové záhony pro šťavnatá rajčata a křupavé okurky.
- Pro bohatou úrodu jablek nebo malin.
- Pokud chcete, aby vaše petúnie a muškáty ještě více kvetly.
- No a mimo jiné ho můžete použít i ve sklenících a v kompostu, kde eliminuje zápach a zvyšuje jeho kvalitu.
Další nečekané způsoby využití biouhlu na zahradě
- Aktivovaný biouhel můžete přidat do půdy před založením trávníku nebo při jeho obnově. Zlepšíte tím zadržování vody a živin, díky čemuž potom bude trávník hustší a odolnější, a to i v suchých obdobích.
- Smíchejte malé množství biouhlu s pěstebním substrátem pro sazenice. Pomůže jim to udržet ideální vlhkost a podpoří rychlejší růst mladých rostlin.
- V případě, že máte na zahradě těžkou, jílovitou půdu, která zadržuje příliš vody, biouhel ji provzdušní a zlepší její odvodnění. Rostliny už nebudou „utopené”.
- Může také pomoci snížit výskyt některých půdních patogenů díky podpoře prospěšných mikroorganismů, které konkurují škodlivým houbám a bakteriím.
- Přidejte biouhel i do substrátu vodních rostlin nebo kolem jezírka. Pomůže vám čistit vosu tím, že váže nečistoty a podporuje zdravý růst leknínů nebo jiných vodních rostlin.
Biouhel není ve světě zahradničení žádnou novinkou, už naši předci ho používali při „žďáření”, když vypalovali dřevo pro úrodnější půdu. Dnes je znovuobjevováno s vědeckým šmrncem a moderními technologiemi. Je levný, jednoduchý a má obrovský pozitivní dopad pro vaši zahradu. Jeho lehká struktura je ideální pro pěstování v nádobách, kde šetří vodu a udržuje půdu živou i v náročných podmínkách.
Vyzkoušejte ho proto i vy a přesvědčte se o jeho kouzlu na vlastní oči. Vaše rostliny vám za to poděkují kvetoucími záhony a bohatou úrodou.