Vertikální zahrady jsou hitem současné zahradní architektury: Zelené stěny mají více výhod, než si myslíte. Zkuste i vy pěstovat rostliny trochu jinak

Za vše může jeden botanik

Pěstování rostlin, a to nejen okrasných, ale hlavně užitkových, ve vertikální poloze není vůbec žádná novinka. Asi nejvíce tímto způsobem pěstování rostlin prosluli v Japonsku, kde stále řeší nedostatek místa nejen pro bydlení, ale i pro výsadbu rostlin. Začali tak ozeleňovat nejen stěny balkonů, ale i několikapatrové budovy. Takovým hlavním propagátorem vertikálních zahrad byl francouzský botanik Patrick Blanc, jehož ozeleněné budovy můžete i v současnosti vidět v Paříži.

Jak vyzdobit balkón na Vánoce: Máme 6 tipů na vánoční výzdobu balkonu

www.nkz.cz

Jak to celé funguje

Se základním technickým provedením, jak rostliny pěstovat, přišel právě již zmíněný botanik, který si při svých cestách do subtropických lesů všiml, že některé rostliny dokážou růst i bez substrátu. A právě tento princip pěstování převedl do tzv. zelených stěn, kde se rostliny pěstují většinou v minerální plsti, která svojí strukturou napodobuje substrát či mech a slouží jako opora pro rostlinné kořeny. K zálivce pak slouží dešťová voda. Dodatečná vláha a umělá výživa je pak k rostlinám přiváděna uzavřeným okruhem automatické závlahy. Rostliny si tak odeberou, kolik skutečně potřebují a zbytek je odveden díky gravitaci do kanálku ve spodní části zelené stěny, odkud se vrací zpět do oběhu.

Jak udržet adventní věnec stále svěží: Dodržte 4 rady přímo od floristky a radujte se z něj co nejdéle

www.nkz.cz

Výhody vertikálního pěstování rostlin

Kromě úspory místa a možnosti pěstování rostlin i tam, kde nelze mít klasické záhony, mají vertikální zahrady další výhody. Tou nejdůležitější, a to především ve městech, je zlepšení klima, kdy rostliny dokážou vyčistit vzduch od nečistot a prachu a zvyšují jeho vlhkost. Díky tomu se ochlazuje okolí, snižuje hluk a mají tak příznivý vliv na zdraví a psychiku lidí. Zelené fasády také dobře izolují budovy, snižují v nich výkyvy teplot a chrání je před nepříznivými vlivy, čímž prodlužují jejich živostnost. V neposlední řadě, ozeleněná stěna budovy vypadá prostě dokonale a o to více, pokud jsou rostliny vysázeny do nějakého obrazce, tzv. živé tapisérie.

Vyberte to správné vánoční osvětlení a ohromte všechny kolemjdoucí: na jednu věc si ale musíte dát pozor

www.nkz.cz

Co můžeme pěstovat ve vertikálních zahradách

Sortiment rostlin, které lze takto pěstovat je poměrně široký a záleží, jaké klima v daném místě panuje. Pěstovat lze takto stálezelené okrasné druhy, převislé, ale i kvetoucí rostliny. Menší verzi vertikálního pěstování rostlin můžete použít také na balkonech či terasách, kde na stěnách lze pěstovat užitkové rostliny, a to nejen bylinky.

Kdy a proč se stříhají barborky a jak se o ně pak postarat

www.nkz.cz

Jak se o vertikální zahrady starat

Nemáte-li zaveden automatický systém, který rostlinám dávkuje vodu a živiny, musíte je doplňovat sami. Kromě toho je nutno, byť v menší míře, i vertikální zahrady plet, protože semínka plevelů sem zalétnou stejně, jako u klasických záhonů. Nebo se o jejich přenos postarají ptáci. Je-li třeba, doplňujte uhynulé rostliny, a pokud se objeví škůdce, aplikujete stejné přípravky, jako na běžné zahradě.

Co je to švédská svíce, jak ji vyrobit a zapálit

www.nkz.cz

Jak si vertikální zahradu založit

Pokud jsme vás k založení vertikální zahrady zlákali, není to vůbec nic složitého. Lze k tomu využít třeba dřevěné palety, různé koše, pytle, nad sebe zavěšené truhlíky nebo obyčejné PET lahve. Existují také speciální systémy, kde se rostliny pěstují hydroponicky, tj. v živném roztoku. V obchodech jsou také k dostání plastové sady, které se jen spojí, zavěsí a můžete vysazovat rostliny. Jestliže ale chcete provést rozsáhlejší ozelenění fasády, je dobré se poradit s odborníky, a to především kvůli statice a požární ochraně.

Vertikální pěstování rostlin má řadu výhod..

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada