Který povrch terasy je nejlepší?

Oblíbené dřevo 

Dlouhodobě nejžádanějším materiálem je dřevo. Je příjemné na dotek, na jaře nestudí a v létě nepálí, pěkně vypadá a při pádu na dřevěné terase vám nehrozí velké odřeniny. Má však kratší životnost, snadno se poškodí a potřebuje pravidelnou údržbu  podle druhu dřeva a zátěže jednou nebo dvakrát do roka naimpregnovat či napustit oleji. Nízké nároky má dražší a odolnější dřevo z akátu nebo exotických dřevin, které má rovněž dlouhou životnost, tuzemské dřevo (smrk, borovice a modřín) je zase levnější.

Sukulenty na dřevěné terase
Info ikona

Při výběru materiálu zohledněte i využití terasy a její údržbu.

Nenáročný dřevoplast 

Moderní a méně náročnou alternativou dřevěných podlah je dřevoplast neboli kompozit. Je vyrobený z dřevěné (50–70 %) a plastové moučky a je oproti dřevu odolnější. Platí přitom, že čím více dřevní složky, tím přirozenější vzhled, ale menší trvanlivost. 

Předností dřevoplastu je odolnost, bezúdržbovost, běžná je protiskluzová úprava a různá míra recyklace materiálu. Má však vyšší tepelnou vodivost. Odborníci doporučují vyvarovat se dutých WPC prken, v nichž se během zimy hromadí voda a mráz je následně poškodí. Při nákupu chtějte doklad o složení materiálu ao jeho původu. 

Křehká dlažba 

Předností keramické dlažby je její odolnost a barevná stálost. Výhodou je rovněž množství různých typů dlažby a způsobů položení. Při výběru volte materiál s nízkou nasákavostí, vysokou mrazuvzdorností a otěruvzdorností. Ideální je rovněž protiskluzová úprava. 

Dlažba vede ovšem více teplo či chlad. Nevýhodou je také křehkost materiálu, jednotlivé díly lze ale v případě poškození nahradit.

Velkoformátová dlažba na terase
Info ikona

Při výběru materiálu upřednostněte tuzemského výrobce. Usnadní to řešení případných potíží.

Přírodní kámen 

Kámen je oblíbený kvůli svému přírodnímu původu a odolnosti. Nevyžaduje takřka žádnou péči, i když i pro něj existují různé pečující přípravky. Vyznačuje se však vysokou tepelnou vodivostí. Pořídit si ho můžete v podobě formátové či nepravidelné dlažby. 

Levnější variantou je kamenný koberec, což jsou drobné kamínky zalité v propustné pryskyřici, která zajišťuje odtok vody. Na chůzi je koberec z kamínků příjemný, vyznačuje se dobrým poměrem cena a životnost a snadno a rychle se pokládá. 

Tvrdý beton 

Beton má odolný, barevně stálý a tvrdý povrch. Vyznačuje se vysokou tepelnou vodivostí a je-li nekvalitní – brzy praská. Pády na betonu mají rovněž horší následky. 

V nabídce se setkáte s betonovou dlažbou, produkty z vymývaného betonu, ale i třeba s formáty, jejichž povrch imituje kresbu dřeva. Litý beton umožňuje různě úpravy, např. broušení, barvení nebo ražbu.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada