Jsou tady prázdniny! Tak hurá na výlet: Půvabný zámek Dobříš s francouzskou zahradou milují děti i dospělí

Malebný, rokokový zámek s výraznou fasádou nedaleko Prahy se nachází v podhůří Brdské vrchoviny a je oblíbeným místem filmařů. Zhlédnout jste ho mohli v několika pohádkách, například Čertoviny od Zdeňka Trošky. Kulturní památka je soukromým vlastnictvím rodiny Colloredo-Mannsfeld.

Francouzská zahrada a anglický park vás naprosto nadchnou

Součástí zámku je francouzská zahrada, která se rozkládá na ploše 2 ha a tvoří ji celkem pět teras. Hlavním důvodem kaskádového rozvržení bylo její umístění na sklepích zámeckého pivovaru. Areál zahrady navazuje na jižní zámecké křídlo, jehož halou panstvo do zahrady vcházelo.Zahrada je doplněna sochami od českého autora Františka Ignáce Platzera, který patřil k nejvýznamnějším uměleckým osobnostem barokních Čech.

Fontána Napájení Héliových koní je hlavní ozdobou zahrady

Majestátní sousoší s fontánou Napájení Héliových koní vytváří pomyslný střed celé zahradní architektury. Fontána je ozvučena a vy se tak můžete zaposlouchat do tónů vážné hudby, které tuto jedinečnou atmosféru jen umocní. Vodních prvků je v zahradě poměrně dostatek, takže i v parném létě zde naleznete vlahé osvěžení, ať již díky okrasným bazénkům, fontánám, rybníku nebo chrličům vody s maskarony (ano, to jsou ty strašidelné obličeje).

Oranžérie s iluzivní malbou, která je největší ve střední Evropě

Jakousi protiváhu zámecké budově pak tvoří severní stěna Oranžérie, kde došlo k obnovení její iluzivní malby. Barokní a antická architektura, která je na stěně vyobrazena, vytváří dokonalý iluzivní dojem členité budovy a opticky zvětšuje zámecký areál. V nové výmalbě vyniknou restaurované sochy z antické mytologie: bájný lovec Meleagros, bůh Apollón, bohyně Artemis a Afrodita.

Z druhé strany je oranžérie spojená se skleníky, které sloužily pro pěstování citrusů, fíků či ananasů. V zrekonstruovaných prostorách bývalého zámeckého skleníku je v současné době umístěno hned několik zajímavých expozic, které stojí za zhlédnutí a právě zde se vyřádí především děti a školáci.

Díky expozicím si na své přijdou všechny generace: od malých dětí po babičku s dědou

Najdete zde interaktivní výstavy pro celou rodinu, galerii Zdeňka a Emilie Milerových, expozici zámeckého zahradnictví. Celá zámecká Oranžérie prošla rozsáhlou revitalizací, kde došlo k objevení historických topných kanálů, jenž zůstaly zachovány, včetně restaurované unikátní vnitřní fresky.

Právě zde, v oranžérii, si přijdou na své také vaše ratolesti a to jak školáci, tak i ti nejmenší. Pro školáky jsou zde připraveny dvě expozice: Tajuplný les, který nejen děti seznámí s tím, co vše v lese najdou a jak zde vše funguje, a také Expozici vody, která je vytvořena ve spolupráci s Vodohospodářskou společností Dobříš spol. s r.o. Interaktivní expozice slouží k poznání koloběhu vody, jak s ní hospodařit, jaké jsou v okolí vodní plochy, i jaké vodní ptactvo se tam vyskytuje. Prohlédnout si můžete hydroponii, dozvědět se o prvním vodovodu na Dobříšsku, o ledařském řemesle s možností vyzkoušet si vytahovat kostky ledu kleštěmi.

Pro vaše nejmenší ratolesti zde čeká oblíbený Krteček se všemi svými kamarády, je zde malá herna a spoustu prvků spojených s touto oblíbenou postavičkou.

Expozice o F. I. Platzerovi, významném barokním sochaři, který vytvořil ve Francouzském parku např. majestátní sousoší na fontáně Napájení Héliových koní ve 2.pol. 18. století. Z jeho dílny pochází např. socha sv. Norberta na Karlově mostě.

Nejvíce navštěvovaná socha v zahradě? No přece ondatra

V parku také naleznete např. růžovou zahradu, vodárnu s výhledem na Huťský rybník, ohradu s daňky a také jednu zajímavost v podobě sochy ondatry, kterou poprvé do Čech v roce 1905 dovezli manželé Josef a Yvonne Colloredo-Mannsfeldovi.

A to je všechno? Kdepak, navštívit musíte také přilehlý anglický park, který je zdarma

Anglický park má rozlohu necelých 30 ha, rozkládá se na východním a západním břehu Huťského rybníka a je protínán Chotobušským potokem. Terén je značně svažitý, porostlý převážně domácím stromovým porostem obohacený o některé cizokrajné dřeviny. V parku byly vybudovány vyhlídky a v duchu romantické architektury i tři umělé jeskyně.

No, a pokud vám vyhládne, nezapomeňte navštívit výbornou restauraci přímo v zámeckém areálu, kde váš rodinný výlet zakončíte chutným obědem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada