Jak si vytvořit zahradu v moderním stylu

Přání, aby vaše zahrada vypadala celý rok zajímavě, a přitom nebyla náročná na údržbu, se může zdát nesplnitelné. Ve skutečnost se promění, pokud se rozhodnete pro úpravu v moderním stylu. 

Jednoduchá geometrie 

Moderní zahrady zapůsobí především jednoduchými a jasně vedenými liniemi. Veškeré formy stavebních a dekoračních prvků vycházejí ze základních tvarů: obdélníku, čtverce, kruhu, elipsy, trojúhelníku a také válce, jehlanu a kvádru. Tyto geometrické útvary jsou nepravidelně, ale citlivě vloženy do terénu zahrady. Atmosféru zvýrazňují abstraktní skulptury z kovu, kamene, opracovaného tvrdého dřeva či kořenů. Umístěte je vždy na konec jedné nebo více pohledových os. Základním doplňkem jsou kovové nádoby jednoduchých tvarů.

Voda v hlavní roli 

Důležitou roli v moderní zahradě hraje voda. Obvykle má podobu jednoduchých nádrží geometrického tvaru umístěných v záhonu nebo v ploše vysypané štěrkem. Někdy ji do prostoru přivádějí rafinované nástěnné kašny, z nichž voda jako závěs přepadává po kamenné nebo ocelové stěně. Celkově má moderní zahrada příjemnou, klidnou atmosféru. 

Nenáročné pokryvné rostliny, například mateřídouška, tlustonitník (Pachysandra) a kobercová plamenka půvabná (Phlox amoena), na menších plochách nahrazují trávníkové plochy. Pravidelné plochy štěrku můžete ozdobit skupinkou tučnolistých trvalek – netřeskem (Sempervivum) nebo rozchodníkem (Sedum). 

Štěrkový záhon
Info ikona

Barevná střídmost a geometrické tvary patří k základním znakům moderních zahrad.

Výrazná výsadba 

Osázení omezte na několik výrazných druhů. Vítané jsou k obloze se vypínající květy liliochvostce himálajského (Eremurus himalaicus) nebo bělotrn modrý (Echinops ritro) či juka vláknitá (Yucca filamentosa). Zahradu můžete doplnit dřevinami se zajímavým růstem a listem (japonský javor, lípa stříbrná) či kůrou (platan) nebo dřevinami vytvarovanými do kvádru, hranolu či kužele. K tomu se hodí například tis, bobkovišeň, zimostráz nebo habr. 

Strohé doplňky 

Moderní zahrady doplňujte jen předměty jednoduchých tvarů z ušlechtilých materiálů. Cesty a pohledy veďte ke skulptuře, stylové soše či plastice nebo k vodní hře. Základními materiály soch a stavebních prvků jsou beton, hlazený kámen, kov nebo železo s patinou rzi. Nábytek i ostatní předměty tvarem přiznávají funkci, pro kterou jsou určeny.   

Soukromou sféru chrání zdi z cihel, přírodního kamene nebo betonu. Vhodným uzavřením intimního prostoru, především v malých zahradách, jsou také dřevěné stěny a živé ploty. 

Detaily, na kterých záleží 

Architektura obytného domu po­kra­­čuje i v zahradě: cesty, záhony a vodní nádrže jsou založeny v jednoduchých geometrických tvarech. Zahrada vyzařuje prostou eleganci, klid a harmonii.  

„Méně znamená více“ – to je motto moderních zahrad. Omezte se jen na několik materiálů, barev a druhů rostlin. Skulptury a rostliny umístěte tak, aby se optimálně uplatnily a vynikly. 

Trávník se v moderním stylu často, zejména na malých zahradách, vypouští. Místo něj jsou zakládány plochy s pokryvnými rostlinami nebo štěrkem. Pokud je v zahradě trávníková plocha, je vždy ohraničena kamenným nebo kovovým obrubníkem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada