Přírodní vánoční stromky válcují ty umělé: pod čím najdou dárky vaše děti? Odborníci mají jasno

Podle představenstva Sdružení pěstitelů vánočních stromků nebylo v České republice statisticky zjištěno, kolik lidí používá stromek přírodní a kolik umělý, ale v Německu má umělý stromek pořád méně lidí a jejich podíl brzy klesne na 5 %. Podle odborníků je to dáno jednak tradicí, a také dobrou životní úrovní obyvatel. 

Pěstování vánočních stromků les nepoškozuje

Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. „Při sklizni vánočních stromků tedy nedochází k poškozování lesů,“ uvádí ve svém prohlášení zmíněné Sdružení. „Vánoční stromek je obnovitelný přírodní zdroj, což se nedá říci o látkách, ze kterých je vyrobena jeho umělá atrapa.“ 

Stromky na plantáži poskytují kyslík a úkryt ptákům

Po dobu pěstování na plantáži poskytují stromky úkryt drobnému ptactvu, broukům a jiným drobným živočichům. Produkují také životadárný kyslík, který naše civilizace značně spotřebovává. 

Navíc bylo podle Sdružení z testů vypracovaných na Vídeňské univerzitě zjištěno, že k výrobě jednoho umělého stromku je spotřebováno tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků po celou dobu svého růstu. Argument některých lidí, kteří mají umělý stromek, že tím chrání životní prostředí, je tedy zcela mylný. 

Zdroj: autorka s použitím informací od Sdružení pěstitelů vánočních stromků 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada