Jak pěstovat microgreens? Vysejte, zalévejte a sklízejte. Víc není třeba

Na rozdíl od pěstování klíčků vyžaduje drobná zeleň k růstu trochu půdy a sklízí se, teprve když se rozvine několik prvních pravých listů (děložní lístky se nepočítají). Vlastně jenom počkáte, až se z klíčků vyvinou malé rostlinky, shodí zbytky obalů semen a vy je bez kořínků ustřihnete. 

Microgreens vysejte, zalévejte a sklízejte 

Jak si drobnou zeleninu vypěstovat? Nádobu naplňte zeminou do výšky alespoň dva centimetry. Připravená semena hustě vysejte a přitlačte je k substrátu. Velká tvrdá semena, jaká mají slunečnice nebo fazoly, předem přes noc namočte, aby se zvýšila šance na rychlé klíčení. Po zasetí půdu zvlhčete jemnou mlhou z rozprašovače. Dokud semena nevyklíčí, mohou zůstat pod poklopem. Osetou misku ale denně větrejte a substrát udržujte stále vlhký. Ideální je běžná pokojová teplota a světlé místo mimo dosah slunečních paprsků. Microgreens se sklízejí, jakmile dorostou výšky okolo 15 centimetrů.

Microgreens sklízejte domácími nůžkami

Microgreens sklízejte běžnými domácími nůžkami. Řeřichu, koriandr, šťovík krvavý a další stříhejte nad zemí přibližně na šířku prstu. Drobná zelenina se jí hned po sklizni. Můžete si vychutnat jednodruhovou, třeba brokolici, která zpestří saláty nebo vtiskne jedinečnou chuť bylinkovým tvarohům, ale připravit si můžete také směsi lístků vyrašených z různých semen. Stačí společně pěstovat semena několika různých rostlin s podobnou dobou klíčení. 

Microgreens nasypte na chléb nebo do polévky

V kuchyni se microgreens nejčastěji přidávají do salátů, ale můžete je jenom navršit na namazaný chléb nebo jimi ozdobit polévky, pokrmy z jednoho hrnce či jiná vydatná jídla. Lahodná jsou i smoothies, například s pšeničnou trávou. Obsahují vitaminy A, C, E a K a také mnoho vitaminů skupiny B, a posilují tak obranyschopnost organismu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada