Kvíz: Poznáte všechny dřeviny vhodné do živých plotů? Na mnohé narazíte hned v sousedství, jiné vám potrápí hlavu

Živé ploty jsou skvělým způsobem jak ohraničit svoji zahradu a zároveň zachovat její přírodní vzhled. Při výběru rostlin musíme zvážit nejenom klimatické a půdní podmínky, ale také výšku a šířku plotu a jeho požadavky na péči. Tomu pak uzpůsobujeme výběr rostlin.

Živé ploty dělíme na dva základní typy:

Tvarovaný živý plot

Tvarované živé ploty jsou velmi populární pro svůj vzhled a estetickou hodnotu. Poskytují ale i účinnou ochranu před větrem a hlukem a zároveň zaberou méně místa než volně rostoucí dřeviny.

Nejoblíbenějšími dřevinami pro tvarované stěny jsou tisy, thuje, habry, buky, ptačí zob a další. V teplých oblastech můžete do volných, nestříhaných, ale i stříhaných živých plotů vysadit bobkovišeň. Silně mrazuvzdorné jsou odrůdy ’Etna’ a ’Mano’. 

Volně rostoucí živý plot

Nechce-li se vám stříhat živý plot, vysaďte volně rostoucí. Ten se většinou zakládá jako dvouřadá výsadba z nenáročných keřů ozdobných květem – například ze zlatice, meruzalky, trojpuku, vajgélie nebo zimolezu. U volně rostoucího živého plotu počítejte se šířkou okolo tří metrů. Krásné jsou volně rostoucí živé ploty z jednoho rodu rostlin, například z keřových a botanických růží či tavolníků. Volně rostoucí plot můžete nahradit rozvolněnou skupinou keřů doplněnou vyššími zplaňujícími trvalkami.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada