Velikonoce už pomalu klepou na dveře: Poradíme Vám, jak domovní vstup dokonale ozdobit pomocí jarního věnce

Velikonoční věnec je složený z přírodních materiálů, obvykle z květin, zeleně a vajíček. Kruhový tvar věnce symbolizuje věčnost a nekonečnost života. Použití přírodních materiálů zase připomíná obnovu přírody a nový začátek, který přináší jaro. Vajíčka jsou symbolem nového života a znovuzrození, stejně jako zelené větve, které značí návrat jara a novou naději.

Věnec jaro
Info ikona

Jarní věnce nejčastěji vyrábíme z přírodních materiálů, jako jsou větvičky břízy nebo vrby.

Dveře do domu jsou Vaší vizitkou, nejenom o Velikonocích

Vchodové dveře od bytu nebo vstupní branka u domu jsou vaší vizitkou nejenom u koledníků, ale u všech kolemjdoucích. Efektním a rychlým řešením dekorace na dveře je jarní věnec, který si doma zvládne umotat opravdu každý. Základem jsou mladé větvičky dřevin, které jsou v tuto dobu perfektně pružné a nebudou se vám při stáčení lámat - můžete použít například větvičky břízy bělokoré, vrby jívy, vrby košíkářské, zlatice (častěji známé pod hovorovým názvem zlatý déšť) apod. Na výrobu tzv. těla věnce budete potřebovat pouze zahradnické nůžky a vázací drát. Pokud chcete věnec ozdobit květinami, doporučujeme sáhnout po tzv. fakeách (umělých napodobeninách), které Vám na věnci vydrží, jak dlouho budete chtít. Typickými květinami jarních dekorací jsou narcisy, tulipány, hyacinty, ale také modřence. Velikonoční věnec můžete také doplnit dalšími dekoracemi, jako jsou stuhy, barevná vajíčka, malé zajíčci nebo kuřátka.

Výroba věnce má svá pravidla

Při výrobě nebo výběru velikonočního věnce je důležité dbát na to, aby byl vyroben z kvalitních materiálů a aby vypadal esteticky a vkusně. Široká nabídka umělých květů a dekorací totiž někdy svádí až k přemrštěnému kombinování barev a materiálů. Nezapomínejte, že i zde platí, že v jednoduchosti je krása!

Věnec je symbolem slunce a jeho koloběhu, proto nezapomínejte přízdoby směřovat po směru hodinových ručiček, aby váš život nezačal běžet pozpátku. Toto pravidlo se samozřejmě nevztahuje na symetricky zdobené věnce.

Nezapomeňte velikonoční věnec dobře připevnit

Jakmile máte věnec hotov, můžete ho umístit na dveře svého domu či bytu. Většina lidí volí pro umístění věnce vstupní dveře, ale můžete ho umístit i na jiné místo, které je dobře viditelné. Pokud máte více vchodů do domu, můžete si pořídit více věnců a umístit je na každé dveře.

Při umisťování věnce na dveře je důležité dbát na to, aby byl pevně přichycen a aby se nehýbal při otevírání či zavírání dveří. Existují různé způsoby, jak věnec připevnit, například pomocí drátů, provázku nebo speciálních kroužků. Pokud máte dveře s vyššími madly, můžete si pořídit speciální háčky nebo držáky, které vám umožní věnec zavěsit vysoko nad zemí.

Vyrobte si vlastní velikonoční věnec s předstihem

Velikonoční věnce na dveře jsou krásnou a tradiční součástí velikonoční výzdoby. Vyrobte si letos vlastní velikonoční věnec podle našeho videa s předstihem a dodejte tak svému domovu velikonoční atmosféru a symboliku, která připomíná obnovu přírody, nový začátek a naději na lepší časy.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada