Šípkové dekorace tvořené různými technikami: vyberte si tu nejlepší pro vás a vytvořte úchvatné podzimní aranžmá

Tvorbu podzimní dekorace zvládne opravdu každý. A nespornou výhodou je, že můžete do tvoření zapojit také své děti, ať už při pomoci se sbíráním plodů nebo při samotné výrobě dekorace. Společně strávený čas vás bude bavit o to víc. Vyrazte tedy na procházku do přírody a domů doneste vše, co vám padne do oka. V teple domova pak můžete vyzkoušet různé techniky aranžování.

1. Vypichování

K metodě vypichování budete potřebovat podložku ze zelené aranžovací hmoty ve tvaru kruhu nebo srdce (běžně k zakoupení v zahradnických potřebách). Tu nechte nejlépe přes noc nasáknout vodou (ideálně v kbelíku se studenou vodou). Nezapomeňte podložku ve vodě zatížit, aby vám přes noc nevyplavala!

K zdobení věnce (srdce) budete potřebovat zelené větvičky např. buxusu, které vám vytvoří základ aranžmá. Ty si nastříhejte na velikost cca 5-7 cm a rovnoměrně je zapichujte do mokré aranžovací hmoty. Jakmile máte základ hotový, přijdou na řadu vaše nasbírané dary přírody (pokud chcete vytvořit čistě červené aranžmá, fázi s větvičkami vynechejte. Budete pak ale potřebovat více plodů). Aranžmá můžete nahusto dozdobit šípky, hlohy, jablíčky, vratičem, mechem, ale také růžemi a nevěstiným závojem. Všechny stonky plodů zkrátíme cca na 5 cm, jablíčka a mech připevňujeme pomocí vázacího drátu.

Ve vypichování pokračujeme do té doby, až nikde nebude prosvítat zelená aranžovací hmota. Při této činnosti můžeme skvěle zabavit i naše děti.

Vypichovaný věněc
Info ikona

Metodu vypichování zvládne určitě každý. Nezapomeňte ale aranžovací hmotu nechat dostatečně nasát vodou.

2. Vázání

Druhou možnou metodou pro tvorbu podzimní aranžmá je vázání. Jak na to naleznete v našem videu:

 

3. Lepení

K technice lepení věnců budeme potřebovat již hotový korpus věnce (ze slámy, větviček, proutí), tavící pistoli s náboji a materiál na ozdobení. Tuto techniku raději nepraktikujte s malými dětmi, jelikož popáleniny tavnou pistolí nejsou žádná legrace! I vy sami buďte při práci nanejvýš opatrní. Živý materiál při styku s žhavým lepidlem rád černá, proto dávejte pozor, abyste lepidlo nanášeli jen na nezbytně nutnou část ozdoby. Lepit můžete šípky, hlohy, šišky, sušené letničky, hortenzie, traviny, oříšky a mnoho dalšího.

Pokud toužíte po jiném tvaru, než je věnec, můžete si ho vytvořit z tvrdého kartonu. Pro 3D efekt podložku z kartonu obalte senem nebo slámou a zafixujte vázacím drátem.

Lepený věnec
Info ikona

Pomocí tavné pistole můžete na slaměnou podložku věnce nalepit všechny plody podzimu.

Ať už zvolíte jakoukoliv techniku, podzimní dekorace vás bude těšit o to víc, že jste ji zvládli vytvořit sami.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada