Modrá růže symbolizuje výjimečnost: jak se barví růže do tohoto neuvěřitelného odstínu

Jisté je, že na začátku procesu se nakoupí světlé růže. Nejčastěji obarvovanou květinou je třeba v Nizozemsku odrůda krémové růže ’Vendela’, kterou je možné obarvit na jakoukoli barvu s výjimkou černé. Při barvení načerno z ní totiž vždy vyjde jen tmavě šedá růže. K získání černé růže se proto využívá rudá růže ’Naomi’. 

Detaily barvení růží jsou obvykle tajné 

Po nákupu jsou růže zastřiženy na požadovanou délku a přesunuty do barvicí lázně. Do nádob jsou vždy umístěny stonkem dolů, a barva tak prostupuje postupně přes vodivá pletiva do všech rostlinných částí. Obarveny jsou tedy kromě květů i listy a otrněný stonek. Následně jsou růže přemístěny do klimatizované místnosti. 

Jakmile růže dosáhnou požadovaného odstínu, umístí se ještě do vody, v níž se probarví do krásy. Pro kovové odstíny růží, tzn. zlaté, stříbrné nebo měděné, platí ale jiná pravidla barvení. 

Barvy k barvení květů musí být netoxické

Celý barvicí proces podléhá přísným zákonům a barvy používané k barvení růží musejí splňovat zákonem stanovenou zdravotní nezávadnost. Navíc musejí být nejen netoxické, ale i šetrné k životnímu prostředí. 

Nabídka konkrétních barev je pestrá, k nejžádanějším ale jednoznačně patří modrá. Důvodem je asi skutečnost, že v přírodě modrá růže neexistuje, a symbolizuje tak určitou výjimečnost. 

Proč se nedaří vyšlechtit modré růže

Oříšek, proč nejde vyšlechtit modrá růže, i když běžně existují např. modré chrpy, rozlouskli až vědci. Modrou barvu totiž vyvolává barvivo delfinidin. Tato látka však reaguje na pH prostředí, v němž se nachází. A jelikož vnitřní prostředí růží je do určité míry kyselé, modré barvivo způsobí vždy zčervenání květů

Zdroj: autorka ve spolupráci se společností Florea 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada